e-figura.pl|Aktywność|Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy biologicznej. Każdy przynajmniej raz w życiu o nim słyszał. Jednakże mimo swojej popularności, głębsza wiedza na temat tajskiego masażu nie jest powszechna. Poznaj jego niezwykłą technikę, korzyści dla zdrowia oraz duchowe znaczenie. Po lekturze będziesz już wiedział, czy to zabieg dla Ciebie – przeczytaj!

Masaż tajski – na czym polega? Fizyczność i duchowość

Ogólnie mówiąc, tajski masaż to zaawansowana technika masażu głębokiego. Przyjmujący aktywnie uczestniczy w masowaniu poprzez zmiany pozycji. Istnieją dziesiątki rodzajów tajskiego masażu i gigantyczny wachlarz technik, więc doświadczenie w różnych salonach (a nawet u różnych masażystów w tym samym salonie) mogą się bardzo różnić.

Równie ważny, co wymiar fizyczny, jest wymiar duchowy. Tajski masaż na każdym kroku czerpie ze wschodnich wierzeń. Masażysta pracuje z liniami energetycznymi sen. Usuwa mentalne blokady, by usprawnić krążenie energii w ciele. W niektórych salonach masażu doświadczysz nawet czysto duchowych wrażeń – modlitw i afirmacji. Osoba przeprowadzająca masaż oraz przyjmujący go wymieniają się duchowymi energiami. Koncentracja na ciele i ogólny relaks sprawiają, że ogólne wrażenia przywodzą na myśl sesję jogi. Tajski masaż w istocie często nazywa się pasywną jogą.

Ze względu na tę złożoność, masaż tajski uznaje się za holistyczną terapię. Głębokie przeżycie dla ciała i ducha, którego nie sposób zapomnieć.

tajski masaż z wykorzystaniem nóg
Tajski masaż nie przypomina tego, co w pierwszej kojarzy się ze słowem masaż. I w tym cały jego urok!

Krótka historia tajskiego masażu

Masaż tajski należy do najstarszych współcześnie znanych technik masażu. Jego korzenie odnajdujemy 500 lat p.n.e. Jest ściśle związany z tradycją buddyjską i był praktykowany przez mnichów buddyjskich jako forma leczenia i terapii. Pierwotnie były to tajemne techniki przekazywane ustnie i w praktyce z pokolenia na pokolenie. Przekazywano je tylko nielicznym wybranym uczniom.

Jak przystało na praktykę z tak długą tradycją, tajski masaż wielokrotnie ewoluował. Pierwotnie tajski, czerpie również inspiracje z chińskiej akupresury i indyjskiej ajurwedy. Starożytne techniki medyczne są widoczne w różnych rodzajach masażu, które poznasz poniżej.

Tajski masaż spopularyzował się na Zachodzie w XX wieku. Wraz z rozwojem turystyki do Tajlandii w drugiej połowie XX wieku, wielu turystów z miało okazję doświadczyć masażu tajskiego na miejscu i zainspirować się nim. Wielu wykwalifikowanych masażystów tajskich zaczęło wyjeżdżać za granicę, aby nauczać tej praktyki. Do kompletu, na Zachodzie wzrosło zainteresowanie alternatywnymi metodami leczenia i zdrowego stylu życia, co sprawiło, że masaż tajski zyskał na popularności jako forma terapii i relaksu.

Współcześnie, najlepsze szkoły tego masażu wciąż znajdują się w Tajlandii. Szczególną renomą w kształceniu profesjonalistów cieszy się ośrodek na wyspie Chiang Mai. Istnieją również szanowane szkoły w USA i Holandii.

Jakie techniki stosuje masażysta?

Wśród technik wykorzystywanych w masażu tajskim należy wyróżnić:

  • Rozciąganie. Masażysta używa swoich słoni, kolan, stóp i łokci, by dokładnie rozciągnąć całe ciało klienta. Tym samym wygania z niego napięcie mięśni wywoływane przez stres oraz wysiłek fizyczny.
  • – Uciskanie. Punkty na ciele masowanego są dociskane rękami i kolanami masażysty w ściśle określony sposób. Uciski są zgodne m.in. z zasadami akupresury. Żadnych przypadkowych ruchów.
  • – Rotowanie stawami. Masażysta zmienia pozycję klienta, czasami wyginając jego stawy. To służy kompleksowemu uelastycznieniu i nadaniu mobilności każdej części układu ruchu.
  • – Masaż stóp, głowy i twarzy. Bardzo wrażliwe punkty akupresurowe. Dokładne opracowanie ich przynosi dogłębny relaks i (według wierzeń zwolenników akupresury) liczne korzyści fizyczne.

To, jak dokładnie będzie wyglądała sesja masażu, zależy od wyboru rodzaju.

Technik jest dużo, a i sam masaż tajski jest długi. Podstawowa wersja komercyjna trwa około 1 godziny. Prawdziwy, wierny tajskim ideałom, zajmuje przynajmniej 2 godziny.

masaż tajski na czym polega - przykładowa technika
Przykładowa technika rozluźniania barków.

Jakie akcesoria wykorzystują masażyści?

Podczas masażu tajskiego wykorzystuje się różne akcesoria i narzędzia, aby ułatwić masażystom wykonywanie technik i zapewnić komfort klientowi.

  • Materac lub mata do masażu – masaż jest zazwyczaj wykonywany na specjalnych matach lub materacach do masażu.
  • Poduszki pod głowę i kolana – klient może leżeć w różnych pozycjach, w zależności od technik, więc o jego komfort dba się poduszkami.
  • – Ciepłe kamienie lub kompresy ziołowe – zasem są stosowane w celu relaksacji mięśni i dodania dodatkowego komfortu podczas masażu.
  • Elastyczne opaski – mogą być używane do zabezpieczania ciała klienta w niektórych pozycjach, zwłaszcza podczas rozciągania i skomplikowanych technik.
  • – Worki wypełnione ziołami – mogą być stosowane jako narzędzie do stymulacji punktów akupresurowych.
  • Kije i rolki do masażu – niektórzy masażyści mogą używać specjalnych kijów lub rolek do masażu w celu głębszej pracy nad mięśniami i punktami akupresurowymi.
  • Relaksująca muzyka i świeże powietrze – stworzenie odprężającej atmosfery podczas masażu tajskiego jest kluczowe.

Najpopularniejsze rodzaje tajskiego masażu

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele rodzajów masażu tajskiego. W polskich salonach masażu najłatwiej o:

  • Tradycyjny masaż tajski (Nuad Bo Rarn). Często jest wykonywany na futonie lub macie na podłodze, a klient ubrany. Masażysta wykorzystuje wszystkie techniki wymienione powyżej. Odbywa się na sucho, bez olejów. To właśnie o tej wersji myślimy mówiąc ogólnie masaż tajski.
  • Olejowy. Wykorzystuje olejki ułatwiające poślizg. Jest delikatniejszy, bardziej nastawiony na relaks.
  • – Olejowy aromaterapeutyczny. Olejki są zapachowe, co zwiększa walory relaksacyjne. Masaż czerpie z tradycji ajurwedyjskich, mocno skoncentrowanych na ziołach.
  • – Masaż tajski refleksologiczny. Skupiony na stopach, czerpie z zasad ajurwedy i akupresury. Masażysta opracowuje konkretne punkty nerwowe na stopach używając palców bądź specjalnych patyczków. Uciskane punkty odpowiadają konkretnym narządom.
  • Masaż tajski twarzy i głowy. Masowana jest głowa, szyja, ramiona i twarz. Służy złagodzeniu napięciowych bólów głowy oraz rozluźnieniu mięśni opracowywanych partii.
  • Dla ciężarnych. Wersja delikatniejsza, bezpieczna dla kobiet w ciąży. Ma na celu usprawnienie przepływu krwi, by zminimalizować obrzęki, oraz redukcję bólu pleców.
  • – Sportowy. Istnieje także wersja masażu tajskiego dostosowana do potrzeb trenujących. Wspomaga regenerację i powrót do formy po kontuzjach. Buduje elastyczność, co służy prewencji sportowych urazów.
masaż tajski z olejkami aromaterapeutycznymi
Masaż olejowy połączony z aromaterapią dla pełnego relaksu – takiego wariantu też warto spróbować.

Czym tajski masaż różni się od zwykłego?

Spójrzmy na podstawową wersję – Nuad Bo Rarn. Jeżeli wybierzesz inną wersję, niż Nuad Bo Rarn, doznania mogą być bardziej zbliżone do klasycznych masaży relaksacyjnych.

Przede wszystkim wyróżnia się aktywnym uczestnictwem osoby masowanej. W klasycznym masażu leżysz i niczym się nie przejmujesz. W tajskim Twoja pozycja ciągle jest zmieniana przez silnego masażystę.

Zwykła sesja masażu ma pozostawić Cię uśmiechniętym i zrelaksowanym przez cały zabieg. Możesz nawet zasnąć, rozpływając się w przyjemności. W tajskim wariancie doznania są bardzo intensywne i niekoniecznie przyjemne. Masowany zostaje, krótko mówiąc, przetrzepany, od stóp do głów. Nie używa się olejków – to masaż robiony na sucho, kompletnie inaczej niż w masażach zwykłych.

Czy masaż tajski jest przyjemny?

Zależy. Masaż docelowo ma przynosić korzyści terapeutyczne, niekoniecznie przyjemność. Na doznania i ich odbiór wpływają takie czynniki jak:

  • tolerancja na ból. Masaż jest intensywny, sięga do głębi napiętych mięśni. Wrażliwsze osoby mogą odczuwać duży dyskomfort – ale już po zabiegu przyjdzie błogie rozluźnienie.
  • – nastawienie psychiczne. Niektórzy bardziej koncentrują się na korzyściach, jakie przyniesie im masaż, toteż znieczulają się psychicznie na potencjalnie nieprzyjemne bodźce.
  • – doświadczenie masażysty. Umiejętności i technika masującego mają ogromną rolę w całokształcie zabiegu.
  • – indywidualne preferencje. To, co dla jednych jest nieprzyjemne, inni uznają za interesujący bodziec.

O tym, czy masaż tajski będzie dla Ciebie przyjemny możesz się przekonać tak naprawdę tylko na zabiegu. Warto go rozważyć z racji przynoszonych korzyści.

masażystka i klientka podczas sesji masażu tajskiego
Dobra masażystka pomoże Ci znaleźć przyjemność w takich ruchach, w jakich byś sie nie spodziewał!

Jakie korzyści niesie ten rodzaj masażu?

Jedną z najważniejszych fizycznych korzyści jest poprawa elastyczności i zakresu ruchu. Umożliwiają to rozciąganie i manipulacje stawami, charakterystyczne dla masażu tajskiego. To może być szczególnie korzystne dla osób z ograniczeniami ruchowymi, prowadzących siedzący tryb życia oraz sportowców chcących zapobiec kontuzjom.

Masaż może pomóc w złagodzeniu bólu mięśniowego, bólów głowy oraz napięcia mięśniowego spowodowanego stresami i obciążeniem. Kompleksowe rozluźnienie ciała sprawia, że lepiej się w nim czujesz.

Zabieg usprawnia przepływ krwi i limfy. To niweluje obrzęki limfatyczne, a lepsze ukrwienie przekłada się na ujędrnienie skóry. Efekt? Ciało wygląda młodziej, a cellulit staje się mniej widoczny. Stymulacja krążenia ułatwia także pozbywanie się toksyn z organizmu.

Dogłębna praca nad tkankami pomaga ponadto zwiększyć ogólną świadomość ciała i umysłu, co może pomóc w radzeniu sobie z napięciem i stresem. Uspokojenie umysłu sprzyja osobom w trudniejszym okresie życia, poszukującym sposobu na odgonienie złego samopoczucia.

Jak wygląda zabieg masażu tajskiego?

Masaż tajski tradycyjny (Nuad Bo Rarn) powinien się cechować konkretnym przebiegiem spotkania z masażystą. Oczywiście, w zależności od wybranego salonu i stopnia wierności tajskim ideałom, doświadczenia mogą być nieco inne.

Przygotowanie do masażu:

  1. 1. Klient ubiera się w wygodne, luźne ubrania, zazwyczaj w bawełniane spodnie i koszulę. Nie są stosowane oleje ani balsamy.
  2. 2. Spotkanie rozpoczyna się od pozdrowienia i uklęknięcia masażysty przed klientem jako znak szacunku.
  3. 3. Masażysta rozpoczyna od delikatnych, relaksacyjnych uderzeń po całym ciele klienta, aby pomóc w rozluźnieniu i przygotowaniu ciała do głębszych technik.
  4. 4. Następnie stymuluje punkty akupresurowe na ciele klienta, często używając swoich palców, kolan lub łokci.
  5. 5. Dalej używa różnych technik, aby delikatnie naciskać i rozciągać mięśnie i stawy klienta.
  6. 6. Po tym wykonuje delikatne rotacje stawów, szczególnie stawów biodrowych i stawów ramion.
  7. 7. Sesja może zakończyć się masażem głowy, szyi i twarzy, co pomaga w głębszym relaksie i odprężeniu.
  8. 8. Masażysta zatrzymuje wszelkie ruchy, aby zasygnalizować zakończenie sesji. Pozostaje w cichej obecności obok klienta, pozwalając mu stopniowo powrócić do pełnej świadomości.
  9. 9. Masażysta może podzielić się z klientem ostatnimi radami dotyczącymi dalszej opieki nad ciałem, sugestiami dotyczącymi rozciągania lub ćwiczeń, które można wykonywać w domu, aby utrzymać efekty masażu.
sesja tajskiego masażu profesjonalnego
W trakcie sesji panuje przyjazna, spokojna atmosfera.

Jak przygotować się do sesji masażu?

Przygotowanie do sesji zależy od wybranego typu masażu. Jeżeli oleje nie będą używane, pozostaniesz w swoich ubraniach. Masaże zakładające użycie olejków wymagają częściowego rozebrania się. Intymne miejsca zasłania ręcznik. Masażyści oczywiście są doskonale przeszkoleni w kwestii szacunku do prywatności klienta.

Jak ubrać się i przygotować na tajski masaż Nuad Bo Rarn?

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu ułatwi pracę masażyście, a Tobie doda komfortu i pewności siebie, gdy już oddasz się w jego ręce. O co trzeba zadbać?

  • – Najważniejsze jest wygodne, luźne ubranie. Najlepiej bawełniane. Odzież nie może krępować ruchów Masaż tajski klasyczny jest wykonywany bez użycia olejów, więc nie trzeba martwić się o ubrudzenie stroju.
  • – Zdejmij biżuterię i zegarek. Pozbądź się z włosów dużych ozdób, które mogą uwierać przy leżeniu.
  • Weź prysznic przed sesją. Unikaj stosowania silnych perfum lub zapachowych balsamów do ciała.
  • – Przed sesją poinformuj masażystę na temat ewentualnych problemów zdrowotnych, urazów lub obszarów ciała, które chciałbyś, aby były szczególnie uwzględnione podczas masażu.
  • – Podczas sesji nie krępuj się komunikować z masażystą na temat swojego komfortu.

Jak przygotować się na tajski masaż z użyciem olejów?

Wybierasz wariant z olejami? W porządku! Zwróć uwagę na te kwestie:

  • – Przed rozpoczęciem masażu, skonsultuj się z masażystą, aby omówić swoje preferencje dotyczące olejów i aromatów.
  • – Masażysta przeprowadzi z Tobą krótki wywiad. Jeśli masz uczulenia na jakieś składniki, poinformuj o tym. Każdy detal może mieć znaczenie.
  • – Weź prysznic przed masażem. Upewnij się, że nie masz na sobie żadnych produktów do pielęgnacji ciała, które mogłyby utrudnić wchłanianie oleju.
  • – Zdejmij biżuterię, okulary, duże ozdoby i zegarek.
  • – Depilacja nie jest konieczna, w tej kwestii decyduje wyłącznie Twój komfort.
masowanie stóp kijkiem
Jeżeli masz łaskotki, poinformuj o tym masażystę!

Czy masaż tajski jest bezpieczny dla zdrowia?

Masaż tajski jest ogólnie uważany za bezpieczną formę masażu, o ile jest wykonywany przez wykwalifikowanego masażystę. Oddawaj się tylko w ręce osób doświadczonych, z ukończonymi szkoleniami. Nie wahaj się wprost zapytać o kwalifikacje osoby, która ma się Tobą zająć.

Masaż tajski – przeciwwskazania zdrowotne

Istnieją jednak pewne sytuacje, w których masaż tajski może być niewskazany, wymagać szczególnej ostrożności bądź konsultacji z lekarzem/fizjoterapeutą.

  • – Jeśli masz jakiekolwiek kontuzje, takie jak złamania, skręcenia, oparzenia słoneczne, czy niedawno przeszłe operacje, koniecznie powiadom masażystę przed sesją.
  • – Przeciwwskazaniem są choroby układu ruchu, m.in. osteoporoza czy zwyrodnienia stawów.
  • – Wstrzymać się powinny osoby z chorobami neurologicznymi, np. epilepsją.
  • – Kobiety w ciąży powinny poinformować masażystę o swoim stanie. Istnieją specjalne techniki masażu dla kobiet w ciąży, ale nie wszystkie masażystki są do nich przeszkolone.
  • – W przypadku ostrego stanu zapalnego skóry, zranień, problemów dermatologicznych, infekcji lub gorączki, masaż należy przełożyć do czasu wyzdrowienia.
  • – Jeśli jesteś podatny na siniaki lub masz skórę skłonną do podrażnień, powiedz osobie masującej, aby dostosowała techniki.
  • Masaż może wpływać na układ krążenia, dlatego sercowcy powinni skonsultować pomysł zabiegu z lekarzem.

Komu przyda się zabieg tajskiego masażu?

Sesja masażu jest szczególnie wskazana u osób z:

  • napięciem mięśniowym i bólem niechorobowym. Tajski masaż jest często wybierany przez osoby z bólami pleców, karku, ramion i głowy.
  • z ograniczonym zakresem ruchu, niechorobowymi problemami z mobilnością. Masowanie może poprawić elastyczność oraz zakres ruchu w stawach.
  • problemami z krążeniem, wyłącznie za zgodą lekarza. Sesja może pomóc poprawić krążenie krwi i limfy.
  • – dużą aktywnością sportową. Sportowcy często korzystają z masażu tajskiego w celu regeneracji i prewencji kontuzji.
  • – nadmiarem stresu. Dobrze zorganizowana sesja masażu pomaga się rozluźnić także psychicznie.

Nie trzeba mieć konkretnych wskazań i problemów, by skorzystać na sesji masażu! Tajski masaż pomaga poczuć się lepiej we własnym ciele i głowie.

masaż tajski z wałkiem drewnianym
Relaks, ciekawe doświadczenie, rozluźnienie fizyczne – to przyda się każdemu.

Ile kosztuje sesja tajskiego masażu?

Wiele zależy od renomy salonu oraz lokalizacji.

  • W Polsce cena za 1 godzinę masażu tajskiego zaczyna się od mniej-więcej 130 złotych.
  • Krótsze warianty – refleksoterapia, masaż głowy i twarzy – kosztują już od 80 złotych za sesję.
  • Z kolei masaże połączone z aromaterapią, wariant sportowy bądź ciążowy to koszt od 180 złotych za 60-minut.

Salony oferują pakiety masaży, warianty dla par, sesje o różnej długości – tak by każdy znalazł coś dla siebie, w satysfakcjonującej go kwocie.


Wiesz już wszystko o tym, na czym polega masaż tajski, jakich doznań się spodziewać i korzyści wypatrywać. Spróbujesz? 1 godzinna sesja będzie dobra na start, a jeżeli Ci się spodoba, przed Tobą dłuższe doznania i wiele alternatywnych wariantów.

Chcesz się przekonać samodzielnie, czym jest masaż tajski? Przeciwwskazania istnieją, więc zanim umówisz sie na sesję, przeanalizuj swój stan zdrowia. Dobierz wariant do siebie i przeżyj to duchowo-fizyczne niezapomniane doświadczenie! To, czy masaż tajski jest bezpieczny zależy w ogromnej mierze od kompetencji masażysty – sprawdź je dokładnie, nie wahaj się pytać.

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close