Mdłości po ćwiczeniach to problem znany, niestety, wielu sportowcom. Ostatnie czego życzylibyśmy sobie po intensywnym treningu to nudności – o czym świadczą? Jak im zapobiegać? Przeczytaj ten krótki artykuł, a pozbędziesz się tego niezwykle nieprzyjemnej dolegliwości.
Mdłości po ćwiczeniach a jedzenie i woda
Co najczęściej powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego? Oczywiście nieprzemyślane jedzenie! Jeśli krótko przed treningiem zjedliśmy ciężki posiłek, organizm chętnie nam go przypomni po rozpoczęciu wysiłku.
Nudności po treningu i jeszcze w trakcie ćwiczeń z dużym prawdopodobieństwem pojawią się, gdy od dużego posiłku minęła mniej niż godzina. Rozpoczęcie wysiłku fizycznego bardzo utrudnia trawienie. Jedzenie zalega w żołądku, co w połączeniu z intensywnym poruszaniem się powoduje chęć zwymiotowania.
Sposób? Jeść na tyle długo przed treningiem, by nie mieć czym wymiotować. Posiłek powinien być strawiony i przesunięty do jelit zanim sięgniemy po sztangę. Zrezygnujmy więc z ciężkich, długo trawionych dań – postawmy na lekkie posiłki pełne węglowodanów złożonych.
Dbanie o nawodnienie to warunek konieczny do wykonania porządnego treningu. Nudności po treningu mogą wynikać właśnie z odwodnienia. Niedostatek płynów w ciele opóźnia przesuwanie treści pokarmowej – to może być przyczyna jej zalegania w żołądku i odczuwania mdłości.
Niektóre rodzaje ćwiczeń mogą nasilać problem nudności po treningu. Na przykład jazda na orbitreku będąc pochylonym do przodu czy trening z ciężarami wykonywany w podobnej pozycji. Idąc na trening świeżo po najedzeniu się – rozumiemy że czasem nie ma wyjścia – lepiej ograniczyć intensywność serii w pochyleniu.
Nudności po treningu – zbyt intensywnym!
Mdłości po ćwiczeniach pojawiają się także wtedy, gdy trening był zbyt intensywny. Ostre ćwiczenie z krótkimi przerwami powoduje zakwaszenie organizmu. Podczas beztlenowego wysiłku organizm produkuje kwas mlekowy. Tolerancja na niego nie jest wysoka szczególnie u początkujących sportowców (z czasem się zwiększa), a objawem zakwaszenia jest właśnie chęć zwymiotowania.
Nudności po wysiłku fizycznym to problem nie tylko dźwigających. Posiłek może o sobie przypomnieć także podczas cardio, szczególnie bardzo intensywnych interwałów. Ćwiczenia interwałowe to ogromny wysiłek dla organizmu, ten produkuje więc kwas jak szalony.
Dobry trening to nie trening na którym zwymiotujemy. Mdłości po treningu i w trakcie świadczą o tym, że przegięliśmy z intensywnością. Podczas następnej sesji na siłowni lepiej nieco odpuścić – skrócić serie, wydłużyć przerwy. Organizm będzie na dłuższa metę bardzo wdzięczny za taką zmianę.
Środowisko a mdłości po treningu
Otoczenie w jakim trenujemy jest bardzo istotne dla ogólnego samopoczucia. Będąc w treningowym ferworze czasem ignorujemy to że na sali jest na przykład za gorąco. Niejeden ma ochotę zwymiotować przy wysokiej temperaturze, a jeśli do tego dochodzi ,,wewnętrzne ogrzewanie” wysiłkiem, mdłości po ćwiczeniach murowane.
Jeśli w sali treningowej jest zbyt ciepło czy unosi się tam nieprzyjemny zapach, koniecznie zgłoś ten fakt obsłudze. Wszystkim wyjdzie na dobre przewietrzenie lub podkręcenie klimatyzacji zanim któryś z trenujących naprawdę zwymiotuje.
Co może powodować mdłości po ćwiczeniach? Przede wszystkim jedzenie, odwodnienie, za duża intensywność oraz warunki podczas treningu. Posiłek przedtreningowy nie powinien zalegać w żołądku podczas intensywnej sesji. Odwodnienie szkodzi całemu organizmowi – nudności to tylko jeden z jego objawów. Zbyt intensywny trening, szczególnie w sali gdzie jest ciepło i nieprzyjemnie też powoduje nudności po ćwiczeniach.
Jeśli mdłości po wysiłku fizycznym to Twój stały problem, mimo że dbasz o każdy z wymienionych czynników, udaj się do lekarza. Problem może być bardziej skomplikowany niż zwykłe starcie układu pokarmowego z ciężkim treningiem!
Do kluczowych przyczyn zawrotów głowy i wymiotów na siłowni należy za duża intensywność ćwiczeń. Jak poznać, że trenujemy zbyt ostro? Przeczytaj tutaj: https://e-figura.pl/intensywny-trening-po-czym-poznac-ze-cwiczyles-zbyt-ostro/!