W kontekście dbania o zdrowie sportowca przewija się bardzo dużo nazw, których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Warto nadrobić wiedzę – im dokładniej znamy swoje ciała, tym łatwiej o nie zadbać w praktyce! Metionina – właściwości, czym jest, gdzie ją znaleźć – poznaj bliżej ten związek!
Metionina – co to za związek chemiczny?
Metionina należy do aminokwasów egzogennych – niewywarzanych przez organizm. Musi być dostarczana z zewnątrz. Zawiera siarkę i uczestniczy w budowaniu białek. Odpowiednia podaż metioniny jest niezbędna do harmonijnego funkcjonowania organizmu – jak dokładnie funkcjonuje?
Metionina – właściwości tego aminokwasu wpływają w zasadzie na wszystkie procesy w ciele. Ile ich dokładnie jest? Metioninę możemy namierzyć przynajmniej w stu! Między innymi, jest bardzo silnym antyoksydantem – neutralizuje wolne rodniki. Wpływa na kondycję włosów, paznokci, oraz syntezę wielu związków – między innymi cysteiny, epinefryny, tauryny czy lecytyny.
Metionina stoi też za syntezą glutationu – niezwykle silnego związku o właściwościach antyoksydacyjnych i detoksykujących. Dostarcza do organizmu grup siarkowych oraz zakwasza mocz i żółć, utrudniając powstawanie kamieni.
A teraz praktyka! Na co metionina pomaga sportowcom?
Metionina – właściwości interesujące dla sportowca
Co jest najważniejsze przy budowie masy? Oczywiście regeneracja i przyrost nowej tkanki. Procesy odpowiedzialne za treningowe efekty nie mogłyby zajść bez udziału metioniny.
Metionina uczestniczy w syntezie białek. To przy jej udziale odbywa się każda część potreningowej regeneracji. Na skutek ćwiczeń mięśnie ulegają uszkodzeniu, a te mikrourazy muszą się zagoić. Tkanka przy gojeniu nadbudowuje się nieco ,,na zapas” by w przyszłości być przygotowaną na podobne obciążenie. Tak właśnie rosną mięśnie.
Metionina stoi za gojeniem się i przyrostem tkanki – dlatego właśnie każdy sportowiec powinien ją doceniać. Niedobór metioniny wiąże się z utrudnieniem, a nawet niemożnością całkowitego zregenerowania mięśni po ćwiczeniach. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na efekty treningowe, a problem z regeneracją może prowadzić nawet do kontuzji.
Jak wspomnieliśmy, metionina bierze też udział w produkcji związków chemicznych. Należy do nich kreatyna. Tej suplementacyjnej koleżanki z pewnością nie trzeba przedstawiać! Właściwości anaboliczne, podnoszenie wydolności treningowej, wyraźny wpływ na osiągnięcia treningowe – metionina uczestniczy w jej syntezie, więc i jej zawdzięczamy ,,kreatynowe benefity”.
Metionina – gdzie występuje?
Najwięcej metioniny znajdujemy w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Standardowo – jaja, mięso i ryby to najlepsze źródło substancji odżywczych dla sportowca. Mniej znajdziemy jej w nabiale, a najmniej w warzywach i owocach.
Metioninę dość rzadko widujemy w formie osobnego suplementu. Wchodzi jednak w skład większości odżywek dla sportowców – białek, gainerów, kompleksów witamin i aminokwasów. Dbając o dietę pełną źródeł metioniny, na pewno nam jej wystarczy. Badania nie dowiodły, by dodatkowa suplementacja przynosiła korzyści w postaci zwiększonego anabolizmu. Nie ma więc sensu przyjmowanie jej osobno ,,dla zasady”!
Suplementację czystej metioniny powinni jednak rozważyć weganie i wegetarianie. Człowiek potrzebuje jej około 20 mg na dobę. W formie suplementu to będzie od 1 do 5 gramów – w kwestii dawkowania należy kierować się zaleceniami producenta.
Metionina – właściwości tego aminokwasu jest co niemiara! Sportowcy cenią ją głównie za uczestnictwo w syntezie białek i kreatyny. Dzięki odpowiedniej podaży metioniny mamy możliwość rozwijania swojej muskulatury – bez niej nie mogłaby zachodzić prawidłowa regeneracja.