Matka Natura skrywa przed nami wiele wartych poznania sekretów. O ile właściwości miodu pszczelego znamy i cenimy od dawna, tak pszczeli pyłek i mleczko wciąż nie zdobyły zasłużonej popularności. Jak działają i w jaki sposób się je pozyskuje? Dowiedz się z naszego krótkiego artykułu!
Pyłek pszczeli – właściwości
Pyłek pszczeli dostarcza naszemu organizmowi nawet około 250 różnorodnych substancji.
Są to witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, polifenole i wiele innych grup doskonałych dla zdrowia substancji odżywczych. W pyłku pszczelim znajdziemy także bardzo dużo białka, wartościowych tłuszczów i węglowodanów, zapewniających zastrzyk energii oraz wzmożoną koncentrację.
Tym za co kwiatowy pyłek ceniony jest chyba najbardziej są jego właściwości detoksykujące oraz proimmunologiczne. Regularna suplementacja pyłku pszczelego uczyni nas odporniejszymi na infekcje wywoływane przez drobnoustroje, a organizm łatwiej będzie radził sobie z niepożądanymi substancjami takimi jak alkohol, dym papierosowy czy zanieczyszczenia dostające się do niego wraz z wdychanym powietrzem.
Mleczko pszczele – właściwości
Mleczko pszczele cechuje szereg dobroczynnych właściwości. Dobrym przykładem jego niezwykłego działania jest sama królowa pszczół – karmiona wyłącznie mleczkiem a żyje aż 40 razy dłużej niż jej żywiące się nektarem poddane.
Co mleczko pszczele oferuje ludzkiemu organizmowi? Dostarcza aż 150 prozdrowotnych substancji aktywnych – od doskonale znanych witamin i minerałów, przez aminokwasy, po na przykład kwas deoksyrybonukleinowy.
Suplementacja mleczka pszczelego przynosi korzyści w postaci poprawy funkcjonowania układu krążenia – reguluje ono ciśnienie krwi, redukuje cholesterol a wraz z nim ryzyko miażdżycy.
Ponadto, dzięki właściwościom antybakteryjnym i antywirusowym wspiera układ immunologiczny i chroni wątrobę. Okazuje się mieć dobry wpływ także na układ pokarmowy i nerwowy – dzięki włączeniu mleczka do diety poprawią się nasze zdolności umysłowe a nawet fizyczne możliwości!
Mleczko pszczele to dobry wybór gdy staramy się o dziecko – wspomaga owulację i redukuje problem męskiej impotencji. U kobiet w ciąży suplementujących mleczko pszczele zauważa się natomiast zwiększenie poziomu progesteronu, a u karmiących usprawnienie procesu laktacji – wydzielania mleka matczynego.
Mleczko i pyłek pszczeli – jak je suplementować?
Optymalna dawka mleczka pszczelego dla dorosłych wynosi 0,5-1 grama, umieszczane pod językiem na około pół godziny przed spożyciem śniadania. Do zauważenia efektów potrzeba maksymalnie dwóch miesięcy suplementacji, powtarzanej dwa-trzy razy w roku.
Kwiatowy pyłek suplementuje się rozpuszczając go w letniej wodzie i wypijając na drugi dzień. Przed spożyciem napój trzeba wstrząsnąć lub zamieszać, aby drobinki pyłku podniosły się z dna. Podobnie jak przy mleczku, miksturę należy spożyć przed śniadaniem – przy okazji, pyłek kwiatowy z racji bogactwa substancji odżywczych hamuje apetyt! Suplementacja pyłku pszczelego powinna rozpocząć się od jednej łyżeczki, czyli stosunkowo małej dawki, zwiększanej stopniowo aż do osiągnięcia jednej łyżki dziennie. Na początku trzeba obserwować reakcję organizmu, bo suplement może uczulać niektóre osoby.
Nie ma co się dziwić pracowitości pszczół – gdybyśmy żywili się tym co one, zapewne też mielibyśmy masę energii na intensywne życie! Na szczęście, co niech doskonałych dla zdrowia substancji możemy od nich ,,pożyczyć” i włączyć do własnej diety. Nie ma co zwlekać – pyłek i mleczko pszczele znajdziemy w sklepach z ekologicznymi suplementami. Najlepiej na własnej skórze przekonać się o ich dobroczynnych właściwościach!