Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Odżywka carbo – co daje i jak jej używać?

Odżywka carbo – co daje i jak jej używać?

Data aktualizacji 03.01.2022

Przeczytasz w 6 minut

Odżywka carbo – co daje i jak jej używać?

Podczas treningu każdy chce dać z siebie jak najwięcej. Ciało nie zawsze jednak współpracuje jak powinno. Potrzebuje paliwa! Białko to nie wszystko – odżywka carbo – co daje, czy warto ją stosować i jak to robić? Przeczytaj!

Odżywki carbo – co to jest za rodzaj suplementu?

O białkach zapewne wiesz już wszystko. gainerach również. Carbo to ich nieco mniej popularna koleżanka oparta wyłącznie na węglowodanach. Jakich? Takich o średniej, krótkiej i długiej przyswajalności. Odżywka carbo to cukrowa bomba – dobra i przydatna bomba!

Różne rodzaje węglowodanów to podstawa. Poza nimi odżywka carbo miewa dodane witaminy i elektrolity przydatne na treningu. najczęściej są to witaminy z grupy B, niezwykle potrzebne każdemu budującemu masę mięśniową. Producenci eksperymentują też z energetycznymi dodatkami znanymi z przedtreningówek, ale takie carbo odżywki są znacząco droższe niż podstawowe.

Czy zamiast pić carbo odżywki nie można po prostu najeść się cukru? Kompozycje carbo wysokiej jakości są stworzone w taki sposób, by uwalniały cukry ,,na już”, ale i przez dłuższy czas. Stosuje się w nich węglowodany o różnym tempie przyswajalności, dzięki czemu nie jest to po prostu cukier.

Na rynku dostępne są różne warianty smakowe – przeważnie owocowe. Nie ma ich tak dużo jak w przypadku WPC, ale i tak każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie lubimy owoców – tak, są takie osoby – można kupić carbo o smaku neutralnym i na przykład dodać do niego kakao.

Carbo to odżywka bardzo tania i bardzo dobra. Dodatki oczywiście podbijają cenę, ale wystarczy znać swoje potrzeby oraz uważnie czytać składy, by nie przepłacić ani grosza.

Odżywka carbo – co daje sportowcowi?

Z grubsza ujmując, carbo odżywka ma jedno zadanie – dodać energii. Zawarte w niej węglowodany, podane w najprościej przyswajalnej, płynnej formie, to natychmiastowy zastrzyk paliwa dla organizmu. Dzięki niej trenujemy dłużej, wydajniej, ba – energia wręcz się nie kończy, bo jej zapas mamy w butelce.

Dzięki zastrzykowi węglowodanów mięśnie uzupełniają glikogen. Glikogen to cukier nagromadzony w tkankach, palony podczas treningu. Jego poziom rośnie naturalnie, dzięki podaniu węglowodanów. Cukrowy zastrzyk w postaci carbo to szybka dostawa do magazynu z paliwem. Efekt? Dużo dłuższe ćwiczenia.

Dzięki regularnemu uzupełnieniu energii, odżywka carbo chroni przed katabolizmem. To koszmar budujących masę – organizm z braku energii sięga do spalania tkanki mięśniowej. Można temu zapobiegać dzięki diecie – solidnym posiłkom przedtreningowym – i suplementacji – na przykład odżywkami węglowodanowymi!

Dzięki zrównoważonemu absorbowaniu poszczególnych cukrów odżywka carbo nie powoduje nadprodukcji insuliny. Insulina ma działanie anaboliczne, a jej stabilny poziom na dłuższą metę przekłada się na poprawę wyników treningowych.

Po carbo nie ma nagłego ,,zjazdu” energetycznego i chęci rzucenia się na automat z batonami. To zasługa kompozycji węglowodanów o różnym tempie przyswajania.

Carbo jest przeznaczone dla wszystkich osób narażonych na długi, intensywny wysiłek. Nie tylko sportowcy wytrzymałościowi, ale i na przykład trenujący sztuki walki odczują poprawę wydajności treningowej.

Jak i kiedy używać carbo odżywki?

Najlepszym czasem do przyjęcia carbo odżywki jest pora okołotreningowa. Zarówno przed, w trakcie jak i po treningu taka porcja węglowodanów będzie bardzo przydatna.

Odżywka carbo wypita około 30 minut przed treningiem posłuży za bardzo energetyczną przekąskę przedtreningową. Solidna dawka długo uwalnianych węglowodanów będzie wystarczająca do wykonania treningu o średniej intensywności.

Odżywka carbo w trakcie treningu to najpopularniejszy sposób jej przyjmowania. Picie jej w przerwach między seriami na bieżąco uzupełni glikogen zużyty do ich wykonywania. Dzięki carbo poćwiczymy zdecydowanie dłużej niż na zwykłym posiłku przedtreningowym. Nawet jeśli w trakcie skończy się nam siła, zapasową będziemy mieć w shakerze!

Tuż po treningu organizm potrzebuje czegoś, co szybko uzupełni zużyte składniki odżywcze. Po ćwiczeniach warto jak najszybciej dostarczyć mu cukrów i białka – to na dłuższą metę wpłynie na lepszy przyrost mięśni. Zastrzyk węglowodanów postawi nas na nogi po daniu z siebie wszystkiego. Warto połączyć carbo-koktajl ze źródłem białka, by stworzyć wartościowy posiłek potreningowy.

Carbo w dni nietreningowe – czy to ma sens? Prawdę mówiąc, nieszczególnie. Niektóre osoby decydują się na wypicie cukrowego koktajlu przed większym wysiłkiem – na przykład pracą fizyczną. Niemniej, gdy nie goni nas czas – trening nie może trwać w nieskończoność – lepiej po prostu zjeść normalny posiłek z białkiem i tłuszczem.

Jeżeli tryb życia zakłóca nasz posiłkowy rytm, lub potrzebujemy dawki energii poza siłownią, zamiast na carbo warto postawić na odżywki z białkiem. Klasyczne WPC czy wysokoenergetyczny gainer z dodatkiem pełnowartościowych protein jest bliżej ,,zwykłego posiłku” niż mieszanka samych cukrów.

Odżywka carbo – jak ją przygotować? Na etykiecie suplementu producenci zawsze zamieszczają instrukcje. Generalnie, carbo po prostu rozpuszcza się w wodzie i pije. Nic nowego dla stosujących odżywki sportowe!

Odżywka carbo – na co uważać?

Stosując odżywki typu carbo nie można zapomnieć o jednym. To produkt wysokokaloryczny – tak jak u każdych węglowodanów, tak samo tutaj mamy aż 4 kilokalorie na 1 gram. To nie przedtreningówka bez cukru, dodająca energii dzięki stymulantom – tutaj jest czysty ,,węgiel”

Rozpuszczając porcję należy doliczyć ją do dziennego bilansu, żeby nadwyżka kaloryczna na masie nie wymknęła się spod kontroli. Warto zaopatrzyć się w porządną wagę kuchenną i stosować miarkę od producenta suplementu.

Czy carbo na redukcji może się przydać? Z reguły osoby zrzucające tkankę tłuszczową odpuszczają sobie jej stosowanie. Ich treningi nie są nastawione na budowę, ale na utrzymanie masy mięśniowej. Posiłki przedtreningowe w zupełności wystarczają na ćwiczenia o ograniczonej intensywności. Carbo odżywki stwarzają ryzyko puszczenia w niepamięć deficytu kalorycznego.

Nie zapominajmy także o makroskładnikach. Nadmiar węglowodanów w diecie nie jest zdrowy. Sportowcy co prawda potrzebują bardzo dużo cukrów, ale przesada zawsze jest możliwa. Za duża podaż ,,węgli” w diecie powoduje problemy trawienne, zatrzymywanie wody, huśtawki nastrojów i inne dolegliwości. Dlatego więc powinniśmy stosować carbo rozsądnie, wtedy gdy dieta nie wypełnia zapotrzebowania na węglowodany.

Osoby z zaburzeniami metabolicznymi – szczególnie z cukrzycą – nie powinny sięgać po carbo odżywki bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Poza tym jednak, jak każda odżywka dla sportowców, są one bezpieczne i dogłębnie przebadane.

Odżywka carbo to odżywka węglowodanowa dodająca energii do długich ćwiczeń o wysokiej intensywności. Pozwala wydajnie trenować bez katabolizmu i ,,zjazdu” energetycznego. Zbilansowana kompozycja cukrów nie powoduje wyrzutu insuliny. To dobry sposób na uzupełnienie diety o węglowodany – przyda się tym, którzy mają problem z wypełnieniem zapotrzebowania zwykłymi posiłkami.

Interesują Cię odżywki pomagające nabrać masy mięśniowej? Sprawdź nasz artykuł o gainerach: https://e-figura.pl/gainer-co-to-jest-i-jak-go-stosowac/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close