Na rynku dostępne jest co niemiara suplementów dla sportowców – jak wybrać odpowiedni? Opisy rodem z podręczników do chemii niewiele mówią o praktycznych korzyściach ze stosowania poszczególnych preparatów. Dobrze trafiłeś – przystępnie tłumaczymy co daje orotan kreatyny. Przeczytaj ten krótki artykuł a będziesz już wiedział, czy to suplement dla Ciebie!
Orotan kreatyny – co to jest?
Szybkie wyjaśnienie! Orotan to przełomowa forma kreatyny. Kreatynę dobrze zna każdy zainteresowany budową mięśni, a teraz ją dostać w jeszcze lepszej wersji niż popularny monohydrat. Stale podkreślaną zaletą tej formy jest jej zwiększona przyswajalność.
Kreatyna – orotan – to preparat, w którym ,,zwykłą” kreatynę zmieszano z kwasem orotowym. Proporcje w suplemencie to zazwyczaj 3 cząsteczki kwasu na 1 cząsteczkę kreatyny. To dzięki gwarantowanej przez niego przyswajalności kreatyny organizm wyciąga z preparatu sto procent.
Kiedyś kwas orotowy był zaliczany do witamin z grupy B, dzisiaj pomaga nam w sporcie. W jaki sposób? Czytaj dalej!
Kreatyna – orotan. Jak przyda się podczas treningu?
Praktyczna korzyść wynikająca z suplementacji orotanem to wyraźna poprawa wyników treningowych na każdej płaszczyźnie. Regularne dawkowanie przekłada się na wzrost siły i wytrzymałości.
Badania pokazują, że przyjmowanie orotanu kreatyny pozwala poprawić wyniki treningowe niezależnie od dziedziny sportowej. Osoby poddawane eksperymentom były w stanie pod wpływem suplementu ćwiczyć dłużej i wydajniej.
Jak to się dzieje, że suplementując orotan zwiększa się nasza wydajność treningowa? Generalnie, kwas orotowy poprawia syntezę adenozyno-5′-trifosforanu (ATP), czyli nukleotydu zużywanego przez mięśnie podczas wysiłku.
Nie wchodząc w skomplikowaną terminologię – kwas orotowy wpływa na to jak nasz organizm gospodaruje energią. Chodzi zarówno o jej przesłanie do poszczególnych tkanek jak i magazynowanie glikogenu w samej tkance mięśniowej.
Glikogen to cukier będący pierwszym paliwem mięśni zużywanym podczas treningu. Ten rodzaj kreatyny pozwala znacząco zwiększyć zwiększyć jego magazynowanie. Więcej glikogenu – podręcznej energii dla mięśni – to dłuższe wydajne ćwiczenia. Przyjmowanie orotanu jest więc dobrym wyborem szczególnie dla wszystkich lubiących długie treningi.
Dzięki orotanowi kreatyny trenujemy dłużej i wydajniej. To najważniejsze dla przybrania masy mięśniowej. Jaka kreatyna na masę? Z pewnością ta z kwasem orotowym nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających. Sprawdzi się nie tylko jako wsparcie dla podnoszących ciężary, ale także biegaczy długodystansowych czy trenujących sztuki walki.
Orotan kreatyny – co daje po treningu?
Osoby przyjmujące orotan kreatyny zauważają, że ich mięśnie rozwijają się szybciej niż u niestosujących tego suplementu. Poza tym, sama potreningowa regeneracja zachodzi szybciej. Koniec z długotrwałym bólem spowodowanym zakwasami, które nie chcą ustąpić!
Na forach poświęconych kulturystyce nie brakuje pozytywnych opinii o stosowaniu orotanu kreatyny w celu budowy mięśni. Poza poprawą samej sylwetki zwiększa się siła maksymalna – najlepszy miernik postępów treningowych.
Jak przyjmować orotan by działał?
Kreatyna daje najlepsze efekty gdy przyjmujemy ją w towarzystwie węglowodanów. Powód? Insulina uwalniana pod wpływem dawki cukru wydajnie transportuje ją do komórek. W roli dawki węglowodanów sprawdzą się nie tylko zwykłe posiłki, ale także oczywiście odżywki białkowe albo gainery.
Kreatyna – orotan – dostępna jest najczęściej w formie kapsułek lub proszku. Jest obecna także w stackach kreatynowych, czyli mieszankach różnych kreatyn.Ile suplementu dziennie powinno się przyjmować? To zależy od naszej masy ciała i uprawianej dyscypliny sportowej.
Jeśli chodzi o stałą suplementację, dawka optymalna wynosi 0,03 – 0,05 grama na kilogram masy ciała. Suplementacja cykliczna? W takiej sytuacji powinno się przyjmować 5-10 gramów na dobę podzielone na maksymalnie trzy porcje.
Orotan kreatyny to suplement uznawany przez bywalców siłowni za bardzo skuteczny. Dzięki temu, że zwiększa zdolność mięśni do magazynowania glikogenu możemy trenować dłużej. Regeneracja potreningowa zachodzi sprawniej niż bez suplementacji. Przyrost mięśni także jest zauważalnie większy niż u niestosujących kreatyny. Czy sportowcowi budującemu masę i siłę potrzeba czegoś więcej?
Jak już wiesz, kreatyna przyspiesza odnawianie ATP – przeczytaj czym jest ten związek i jak funkcjonuje jego odnawianie: https://e-figura.pl/co-to-jest-atp-w-miesniach-wyjasniamy-znana-wlasciwosc-kreatyny/