Pas kulturystyczny, zwany też pasem trójboisty – na pewno wiele razy widziałeś go u osób wykonujących ćwiczenia wielostawowe. Szczególnie, jeśli byli to trójboiści, bijący swój rekord w martwym ciągu. Kiedy warto zainteresować się zakupem takiego akcesorium i jakie cechy brać pod uwagę przy wyborze? Przeczytaj!
Pas kulturystyczny – do czego służy to akcesorium?
Pas kulturystyczny jest używany najczęściej przy martwym ciągu, wyciskaniu i przysiadach. To ćwiczenia, podczas których łapiemy największe ciężary w całym planie treningowym. Znajduje zastosowanie także przy wyciskaniu na klatkę, wyciskaniach nad głową – wszędzie tam, gdzie używasz dużych wolnych ciężarów.
Pas kulturystyczny ma jedno, niezwykle ważne zadanie. Zabezpiecza odcinek lędźwiowy kręgosłupa przed uszkodzeniem podczas podnoszenia bardzo dużych odciążeń.
Pas działa jak gorset. Ściska brzuch, a więc stabilizuje dolną część kręgosłupa, zapobiegając wszelkim niekontrolowanym ruchom.
Ucisk zwiększa także ciśnienie w brzuchu. W ten sposób rekompensuje od środka zewnętrzny nacisk wywierany na kręgosłup.
Drugorzędna misja pasa to zwiększanie możliwości siłowych w przysiadach i martwym ciągu. Okazuje się bowiem, że stosowanie pasa ciężarowego optymalizuje biomechanikę, a w ćwiczenie jeszcze bardziej angażują się mięśnie ud. Z pasem da się podnieść więcej i wykonać powtórzenia w nieco szybszym tempie.
Kiedy kupić pas do trójboju?
Pas do trójboju to sprzęt dla zaawansowanych, bijących swoje rekordy obciążenia w ćwiczeniach wielostawowych. Używają go przede wszystkim trójboiści, strongmani oraz dwuboiści – tam, gdzie w grę wchodzą nawet setki kilogramów.
Podczas trzymania gigantycznych obciążeń, utrata kontroli na na ułamek sekundy może zaprowadzić sportowca nawet na wózek inwalidzki. Nic dziwnego, że pas do trójboju może być używany nawet podczas zawodów – pomimo tego, że zwiększa możliwości siłowe.
Pas warto kupić wtedy, gdy perfekcyjnie nauczysz się techniki. U początkujących, jego noszenie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeśli pierwsze przysiady zaczniesz robić z pasem, nigdy nie nauczysz się naturalnej kontroli nad pracą ciała podczas tego ćwiczenia.
Technika wyuczona, naturalne możliwości wykorzystane, a Ty chcesz skupić się na treningu pod rozwijanie siły? Zaczynając pracę na obciążeniach rzędu 85-100% CM, rozejrzyj się za solidnym pasem do trójboju.
Kto NIE powinien używać pasa?
Przeciwwskazaniem do używania tego akcesorium jest nadciśnienie oraz przepuklina. Przy tych problemach zdrowotnych, zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej nie skończy się dobrze.
Jeżeli masz problemy z kręgosłupem i przez to nie wolno Ci dźwigać dużych ciężarów, pas do trójboju tego nie załatwi!
Pas kulturystyczny – jaki wybrać?
Pas do podnoszenia ciężarów ma być gruby i mocny. Najczęściej spotykana, polecana przez zawodowców, jest wersja szeroka na 10 centymetrów, o grubości do 13 milimetrów. Im grubszy, tym bardziej wytrzymały.
W kwestii materiału – stawiaj na pasy z naturalnej skóry. Cechuje je większa wytrzymałość, niż neoprenowe pasy do trójboju. Skórzane pas są sztywne, więc na początku używania trzeba spodziewać się otarć. Pas ,,wyrobi się” po kilku treningach, a dla bezpieczeństwa ćwiczeń warto się przemóc.
Jeżeli ćwiczysz spokojne przysiady i wyciskania, bez podrzutów wymagających mobilności, wybierz pas o jednolitej szerokości. Gdy chcesz trenować dwubój, lepiej sprawdzą się pasy szerokie na plecach, a wąskie z przodu. Najlepsza opcja? Przetestować oba warianty i ocenić, z którym wygodniej Ci się ćwiczy.
Co zabrać na siłownię, by bezpiecznie dźwigać trzycyfrowe liczby kilogramów? Pas kulturystyczny to sprzęt dla zaawansowanych osób, trenujących z bardzo dużym obciążeniem. Służy zabezpieczeniu odcinka lędźwiowego przed efektami wywierania ogromnego nacisku na kręgi. Warto go kupić, gdy zaczynasz trening nastawiony na rozwój siły.
W pas do trójboju nie powinien się zaopatrywać początkujący, który dopiero pracuje nad techniką ćwiczeń. Nie nadaje się również dla osób z nadciśnieniem czy przepukliną.
Opcjonalny sprzęt treningowy nie dla każdego? Trzeba do niego zaliczyć także rękawiczki do podnoszenia ciężarów. Przeczytaj: https://e-figura.pl/rekawice-na-silownie-uzywac-czy-nie/
Bibliografia:
Lander JE, Hundley JR, Simonton RL. The effectiveness of weight-belts during multiple repetitions of the squat exercise. Med Sci Sports Exerc. 1992 May;24(5):603-9. PMID: 1533266.
Kingma I, Faber GS, Suwarganda EK, Bruijnen TB, Peters RJ, van Dieën JH. Effect of a stiff lifting belt on spine compression during lifting. Spine (Phila Pa 1976). 2006 Oct 15;31(22):E833-9. doi: 10.1097/01.brs.0000240670.50834.77. PMID: 17047531.
Zink AJ, Whiting WC, Vincent WJ, McLaine AJ. The effects of a weight belt on trunk and leg muscle activity and joint kinematics during the squat exercise. J Strength Cond Res. 2001 May;15(2):235-40.
Materiały trenera Mateusza Tureckiego.