Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. Może się pojawić niezależnie od wieku i płci, a zlikwidowanie jest naprawdę uciążliwe… Ćwiczenia na drugi podbródek mogą znacznie pomóc. Musisz jednak wiedzieć, że same treningi nie wystarczą do wyrzeźbienia mocnej linii żuchwy. Przedstawiamy domowe sposoby, które przyczynią się do zaniku drugiego podbródka, oraz wszystkie ważne kwestie do uwzględnienia w pracy nad owalem twarzy. Przeczytaj!
Od czego robi się drugi podbródek?
Najczęstszą przyczyną powstawania drugiego podbródka jest nadmierna masa ciała. Drugi podbródek to nic innego, jak tkanka tłuszczowa nagromadzona w obrębie twarzy. Nie można kontrolować tego, gdzie odkłada się nadprogramowy tłuszcz, a prędzej czy później idzie on też w różne miejsca twarzy.
Drugi powód, często idący w parze z pierwszym – utrata jędrności skóry twarzy. Z wiekiem owal twarzy opada, co zwiększa szanse na wykształcenie się drugiego podbródka.
Trzecia przyczyna – nieprawidłowa postura Kiedy się garbisz, tkanka tłuszczowa i skóra schodzą się pod szyją. Tendencję do takiego zniekształcenia postawy mają zwłaszcza osoby spędzające dużą część dnia przed monitorem.
Do tego wszystkiego dochodzą czynniki genetyczne i anatomiczne. Drugi podbródek u szczupłej osoby, młodej, z poprawną postawą, to nic egzotycznego. Część osób po prostu ma wrodzoną tendencję do odkładania tłuszczu pod brodą i eksponujący go układ żuchwy.
Niestety, podwójny podbródek może mieć także podłoże zdrowotne. Często widuje się go u osób z niedoczynnością tarczycy. Warto zainteresować się tym, jakie inne objawy daje niedoczynność i pomyśleć, czy nie pojawiają się także u Ciebie. Jeżeli podejrzewasz, że to może być to, natychmiast udaj się do lekarza rodzinnego.
Czy jak schudnę zniknie drugi podbródek?
Bardzo prawdopodobne, że tak, a przynajmniej podwójny podbródek się zmniejszy.
Redukcja nadwagi wyraźnie odbija się na twarzy. Niemniej, wciąż pozostają inne czynniki tworzące drugi podbródek – jędrność skóry, anatomia, genetyka, postura i możliwe problemy z tarczycą. Jeżeli po schudnięciu do wagi w normie problem nie zniknie, trzeba działać szerzej.
Czy ćwiczenia na drugi podbródek pomagają?
Tak, chociaż nie spalają tłuszczu. Żadne treningi nie skutkują miejscowym zrzuceniem tkanki tłuszczowej. W podbródku nie ma też żadnych mięśni, które wzmacniałyby się przez ćwiczenia.
Ćwiczenia ujędrniają skórę w rejonie twarzy i szyi. Kiedy jej napięcie się poprawi, podbródek nabierze bardziej zbitej formy, co przełoży się na wizualne zmniejszenie.
Ćwiczenia na drugi podbródek do robienia każdego dnia
Podwójny podbródek może się znacznie zmniejszyć, gdy codziennie, przez minimum 10 minut będziesz wykonywać ćwiczenia twarzy. Wykonuj każde z wybranych ćwiczeń przez 60 sekund.
- 1. Naprzemiennie przyciągaj podbródek do mostka – przytrzymaj 5 sekund i wyprężaj szyję do góry – kolejne 5 sekund.
- 2. Oprzyj głowę o ścianę, zadrzyj podbródek wysoko, powoli obracaj głowę w prawo i w lewo. Będziesz czuć, jak podbródek się przy tym napręża.
- 3. Zwiń język w rulon i wysuń go jak najdalej. Do przodu, w prawo, w lewo. Spróbuj nawet teraz – kiedy dotkniesz podbródka poczujesz, że napiął się przy wysuwaniu języka.
- 4. Szeroko się uśmiechnij, unosząc kąciki ust jak najwyżej. Znowu – spróbuj, dotknij. Czujesz jak broda się naciągnęła?
- 5. Głośno wymawiaj samogłoski. Otwieraj przy tym usta szeroko i ciągnij samogłoskę jak najdłużej.
Masaże twarzy a podwójny podbródek
Z masażami jest podobnie, jak z ćwiczeniami. Również ujędrniają skórę twarzy, ale nie likwidują tłuszczu. Najlepsze efekty dają na drugi podbródek u szczupłej osoby, która ma kłopot właśnie z utratą napięcia żuchwy.
Masaże najłatwiej wykonywać po prostu palcami. Lekko uciskaj drugi podbródek, wykonuj ruchy okrężne w obie strony, przesuwaj opuszkami palców wzdłuż i wszerz. Takie masaże warto robić nawet kilka razy dziennie, przez 2-3 minuty w każdej sesji. Spróbuj wyrobić sobie nawyk masowania dołu twarzy w wolnych chwilach, a z czasem podwójny podbródek będzie mniejszy.
Ciekawą – i dość skuteczną opcją – są także masaże twarzy wykonywane z użycie przyrządów. Najpopularniejszymi akcesoriami do domowych masaży twarzy są rollery, szczotki i płytki gua-sha. Urządzanie sobie 10-minutowej sesji masażu takim przyrządem każdego wieczoru może przynieść zauważalną poprawę jędrności skóry. Potraktuj to jako element nocnej rutyny dbania o siebie.
Kremy ujędrniające jako wsparcie
Masaże i ćwiczenia na drugi podbródek mogą nieco wesprzeć specjalistyczne kosmetyki modelujące owal twarzy. Z całej trójki domowych zabiegów zrobią najmniej, jednak każde wsparcie jest mile widziane 😉 Używasz kremu ujędrniającego na twarz? Od teraz smakuj nim też szyję i podbródek.
Jak poprawić postawę?
Poprawianie postury to tak naprawdę najtrudniejszy sposób na podwójny podbródek. Trzeba bowiem stale się kontrolować i świadomie wyrabiać dobre nawyki siedzenia prosto.
- – Zainwestuj w ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze.
- – Obok monitora postaw kartkę (lub umieść na pulpicie widget) z napisem NIE GARB SIĘ!
- – Co godzinę wstań od komputera i przez 5 minut pospaceruj po pokoju. Rozciągnij się, pomasuj brodę, pokręć szyją i ramionami.
- – Pomocne okaże się wzmacniające ćwiczenie mięśni pleców – kiedy będą mocne, utrzymywanie prostej postawy przez cały dzień będzie wygodniejsze.
- – Wykonuj ćwiczenia rozciągające szyję i barki. Rozciąganie rozluźnia mięśnie, niwelując przykurcze powodujące przygarbienie.
- – Polub się z aktywnością fizyczną! Sprzyja mięśniom, postawie i przy okazji utrzymaniu prawidłowej wagi.
Jak spalić tłuszcz z podbródka?
Ćwiczenia i masaże ujędrnią skórę, ale nagromadzona tkanka tłuszczowa wciąż będzie widoczna. By podwójny podbródek naprawdę zniknął, trzeba po prostu się tej tkanki pozbyć.
Każdy tłuszcz spala się deficytem kalorycznym. Nie pozostaje nic innego, niż przejść na dietę odchudzającą i zredukować zbędne kilogramy. Razem z ogólną masą ciała z czasem zmniejszy się także drugi podbródek.
Masz wagę w normie? Ponownie – warto sprawdzić, czy nie masz problemów z tarczycą. Tylko nie martw się na zapas, bo to naprawdę względnie rzadka przyczyna tworzenia się drugiej brody. Bardzo możliwe, że ten podwójny podbródek to już Twoja uroda zapisana w genach.
Co z medycyną estetyczną?
Jeżeli jesteś zdrowy, szczupły, a drugi podbródek za żadne skarby nie chce zniknąć, jest jeszcze jedna opcja – skonsultowanie się z lekarzem medycyny estetycznej. W profesjonalnych gabinetach można skorzystać z trwałych, bezpiecznych metod redukcji drugiego podbródka. Specjalista dobierze zabieg odpowiedni dla Ciebie i odpowie na wszelkie pytania.
Nie zachęcamy, nie odradzamy – tylko informujemy, ze taka opcja jest i rzeczywiście działa. Podejmij decyzję na podstawie własnego stosunku do zabiegów estetycznych. Jeżeli uznasz, że to coś dla Ciebie, stawiaj tylko na renomowanych specjalistów z dobrymi opiniami – nie oszczędzaj!
Podwójny podbródek to powszechny problem. Może go powodować wiele czynników, często idących ze sobą w parze i wymagających kompleksowej pracy. Najczęstszą przyczyną jest nadwaga – redukcja zbędnych kilogramów przełoży się na zmniejszenie, a nawet całkowite zniknięcie problemu.
Niczym wyjątkowym nie jest także drugi podbródek u szczupłej osoby. Poza nadwagą, przyczyną mogą być warunki anatomiczne i genetyczne, zgarbiona postawa bądź utrata jędrności skóry. Można nad tym do pewnego stopnia pracować w domowych warunkach. Do dyspozycji są także zabiegi medycyny estetycznej – jeżeli się na nie decydować, to tylko u renomowanego specjalisty.
Jak działać w domu? Drugi podbródek zmniejszą ćwiczenia, masaże oraz praca nad posturą. Klucz do sukcesu to sumienność – trzeba każdego dnia pamiętać o nowych nawykach.
Wreszcie, wspomnieć trzeba o możliwych problemach z tarczycą. Niedoczynność objawia się m.in. rośnięciem drugiego podbródka. Jeżeli zauważasz u siebie jakiekolwiek inne objawy choroby, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.