Z cukrem mamy do czynienia każdego dnia. Popularnie zwane są węglowodanami. Cukier to nie tylko ten biały, widoczny, z torebki, wytwarzany – najczęściej- z buraków ćwikłowych czy trzciny. Cukry znajdujemy praktycznie w każdym posiłku, a także napojach, które nie są czystą wodą. Warto więc wiedzieć, „z czym się to je”.
Podział cukrów
Najogólniejszy podział cukrów to ten na proste i złożone. Jeszcze tylko kwestia chemiczna. Cukier to związek składający się z cząsteczek węgla, wodoru i tlenu. W tym artykule zajmiemy się cukrami prostymi, a więc monosacharydami.
Te dzielą się na glukozę, fruktozę, galaktozę, ksylozę, arabinozę i rybozę. Założę się jednak, że o przynajmniej dwóch z tych nazw nigdy nie słyszałeś. Najpopularniejsze są oczywiście glukoza i fruktoza. Wzór chemiczny cukrów prostych to C6H12O6. Należy pamiętać, że przy wszystkich cukrach cząsteczki wodoru zawsze są dwukrotnie większe aniżeli atomy węgla.
Czym charakteryzują się cukry proste?
Tym, że są szybko wchłaniane przez organizm i szybko transportowane przez krew. Naturalnie są najbardziej kaloryczne, ale też jednocześnie najmniej wartościowe. Jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii, np. uprawiając sport, będą świetne. Posiadają one bowiem wysoki indeks glikemiczny. Żelki, banan, batonik? Mówi Ci to coś? Dlatego właśnie sportowcy na długich trasach rowerowych czy biegowych maratonach, muszą coś takiego przegryźć.
Pamiętaj jednak, że efekt co prawda jest szybki, ale bardzo krótkotrwały. Ma jak najszybciej nas pobudzić i dać energię. Przed uprawianiem sportu jednak nie zbuduje dostatecznej ilości energii. Wtedy wskazane są oczywiście węglowodany złożone, rozkładające się długo w organizmie.
Cukry proste w diecie
Glukozę znajdziemy we krwi. Jest ona też produktem procesu fotosyntezy roślin, naturalnie poza tlenem. Występuje ona naturalnie w owocach, jak banany, jabłka, figi, winogrona, ale też w warzywach, jak papryka, kukurydza, a nawet cebula. Glukozę znajdziemy również w miodzie czy suszonych owocach. Jest ona oczywiście w zwykłym białym cukrze, w bardzo dużej ilości. Występuje też w produktach skrobiowych jak ziemniaki, makarony, kasze, ryże. Skrobia natomiast w organizmie ulega rozkładowi właśnie do glukozy.
Nadmiar glukozy jest magazynowany w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu. Jej nadmiar jest oczywiście szkodliwy dla zdrowia, powoduje otyłość, prowadzi do cukrzycy, chorób układu krążenia. Cukry proste są też idealną pożywką dla bakterii w naszym organizmie. Także, ostrożnie z nimi.
Fruktoza jest cukrem podobnym. Razem z glukozą jest składnikiem cukru białego spożywczego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to cukier owocowy. Występuje więc przede wszystkim w owocach właśnie, ale również np. w miodzie. Jej nadmiar również nie jest wskazany.
Galaktoza, o której też należy wspomnieć, jest między innymi składnikiem laktozy, którą tak dobrze znamy z mleka, na którą tak masowo ostatnio ludzie miewają alergię.
Wszystko z umiarem, a nie powinno być problemów. Kto z nas nie lubi czasami sięgnąć po czekoladę, cukierka albo po prostu owoce? Te ostatnie przecież są zdrowe. Pamiętaj, też jednak zawierają cukier. Nic, co w nadmiarze, nie jest dla Ciebie dobre. Samych cukrów prostych, zwłaszcza tych przetworzonych, najlepiej jednak unikać. Szczególnie, kiedy jesteś na diecie. Prawdziwą bombą są też słodzone napoje. Od Nowego Roku od ich zakupu mogą nas zniechęcić ceny. Może to dobrze?