e-figura.pl|Motywacja|Pompa mięśniowa – co daje i jak ją utrzymać?

Pompa mięśniowa – co daje i jak ją utrzymać?

Data aktualizacji 21.11.2021

Przeczytasz w 6 minut

Pompa mięśniowa – co daje i jak ją utrzymać?

Zacząłeś treningi i nie rozumiesz fenomenu wyciskania ciężarów? Jeśli budowanie masy podczas ćwiczeń nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące, prawdopodobnie nie doświadczyłeś jeszcze efektu pompy mięśniowej. Co daje pompa mięśniowa, jak ją wywołać i utrzymać? Przeczytaj!

Pompa mięśniowa – co to jest?

Efektem pompy nazywamy stan, w którym do mięśni dopływa więcej krwi – robią się duże i twarde. Taki efekt następuje dzięki zwiększonemu poziomowi tlenku azotu i ma na celu odżywienie pracujących tkanek.

Gdy do tkanki napłynie więcej krwi, siłą rzeczy musi ona zwiększyć objętość. Powiększone mięśnie uciskają żyły – krew wolniej wypływa. Wciąż jednak jest ona dostarczana z tętnicy. Dobrze ilustruje to poniższy obrazek:

schemat pompa mięśniowa

Schemat pompy mięśniowej – źródło: https://pl.123rf.com/photo_105443629_vector-%C3%A4%C2%B0llustration-of-a-calf-muscle-pump.html.

Główne zadanie pompy to tak naprawdę… motywacja. Sportowcy uwielbiają to uczucie, gdy ich mięśnie robią się ogromne – to tak, jakby już osiągnęli wymarzone efekty. Nic tak nie podkręca determinacji i nie powoduje wyrzutu endorfin jak zobaczenie przyszłych efektów na własne oczy!

Pompa mięśniowa – ile trwa? Efekt powiększonych mięśni utrzymuje się do godziny po treningu. Niemniej, jeszcze kilka godzin od zakończenia ćwiczeń może być widoczne lekkie powiększenie muskułów.

Pompę mięśniową możemy uzyskać dzięki sumiennemu treningowi. To zjawisko mówi nam, że ćwiczymy wystarczająco intensywnie i mięśnie ,,czują” dawany im wycisk.

Pompa mięśniowa – suplementy odpowiednio dobrane, przyjęte przed treningiem pomogą w osiągnięciu tego efektu. Jeżeli chcesz na każdym treningu doświadczać tej motywacji, sięgnij po środki o których piszemy w dalszej części artykułu!

Co daje? Pompa mięśniowa a hipertrofia

Czy efekt pompy na treningu daje cokolwiek poza motywacją do dalszych intensywnych ćwiczeń? Okazuje się, że nie wpływa bezpośrednio na przyrost mięśni. Jej zadaniem jest głównie motywacja i ,,danie nam znać”, że trenujemy jak trzeba,

Czy to oznacza, że pompa mięśniowa jest przereklamowana? Absolutnie nie! Efekt psychologiczny jaki wywołuje jest nie do przecenienia. Sam guru kulturystów – Arnold Schwarzenneger powiedział przed laty, że to uczucie jest ,,lepsze niż orgazm”.

Co jest potrzebne do budowy mięśni? Dopasowana dieta, treningi, odpoczynek i determinacja. Gdyby nie słomiany zapał, prawdopodobnie na ulicy stale mijalibyśmy ludzi wyjętych z okładki magazynów sportowych. Robienie masy to długotrwały, trudny proces, a rzut endorfin i projekcja przyszłych efektów pomaga wytrwać jak mało co.

Jak wywołać pompę mięśniową?

Dla uzyskania efektu pompy trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonywania ćwiczeń, dietę i suplementację. Oczywiście, do spompowania się mogą wystarczyć ćwiczenia, ale dla pewności lepiej zadbać o każdy z tych trzech tematów.

Jak ćwiczyć żeby wywołać pompę?

Przede wszystkim warto wykonywać ćwiczenia wolno. W kontekście pompy jest to istotne, ponieważ jeśli nie spieszymy się z odłożeniem ciężaru mięśnie pozostają napięte dłużej. Żeby ,,przetrwać” katusze muskuły będą musiały zaangażować do pracy więcej włókien niż jest to konieczne przy krótkich ruchach. Większy wycisk – większa pompa.

Kolejny sposób to krótkie przerwy między seriami. Ćwiczmy w takim tempie, by podczas odpoczynku mięśnie nie zdążyły się rozluźnić. Krótkie odpoczywanie może być wyzwaniem, ale warto je podjąć!

Podczas wykonywania ćwiczenia staraj się napiąć mięśnie dodatkowo w szczytowej fazie ruchu. To ten moment, gdy pali najbardziej – jeśli uda się dodatkowo napiąć, ból będzie jeszcze intensywniejszy i bardziej satysfakcjonujący.

Pamiętajmy, by trenować do upadku mięśniowego. Mając pomocnika możemy śmiało pokusić się o wymuszone powtórzenia. Ile tylko się da – ćwiczymy nie tylko ciałem, ale i siłą woli!

Jedną z metod treningowych jest tak zwany drop-set. W ramach drop-setu gdy mamy dość trzeba błyskawicznie zmniejszyć ciężar i spróbować się ,,dobić” jeszcze kilkoma powtórzeniami. Pompa murowana!

Im większy wycisk damy sobie na treningu, tym lepsza pompa mięśniowa. Musimy przy tym pamiętać, by każde ćwiczenie wykonywać z dbałością o technikę. Niepoprawne trenowanie do utraty tchu da nam nie pompę, a kontuzję!

Dieta a pompa mięśniowa

Jak talerz może pomóc w wywołaniu pompy? Przede wszystkim – porządny, bogaty w cukier posiłek przedtreningowy, uzupełniony glikogen i nawodnienie!

Zadbanie o te trzy rzeczy są niezbędne do uzyskania pompy. Dlaczego? Glikogen to paliwo dla mięśni – bez niego nie uda się poćwiczyć wystarczająco intensywnie. Podobnie z węglowodanami, głównym źródłem energii. O nawodnieniu w trakcie treningu nie ma co wspominać – każdy sportowiec wie, że bez niego nie da rady!

Dieta w dzień treningowy, gdy planujemy się spompować, musi przede wszystkim zapewnić nam masę energii. Zużycie jej na treningu, bez oszczędzania ani odrobiny – oto klucz do pompy!

Pompa mięśniowa – suplementy

W osiągnięciu pompy mięśniowej pomagają nam suplementy dla sportowców. Jakie działają najskuteczniej?

Żeby zwiększyć szanse na pompę stosuje się boostery tlenku azotu. to substancje mające na celu zwiększenie poziomu tego związku. Tlenek azotu – jak wspomniano na początku – usprawnia dopływ krwi do tkanki mięśniowej.

O boosterach tlenku azotu można pisać wiele, wspomnimy więc tylko o najpopularniejszych. W absolutnym top miłośników pompy mięśniowej jest arginina. Syntezowanie tlenku azotu to jej najpopularniejsza właściwość, z której warto skorzystać.

Kolejny suplement – cytrulina i jabłczan cytruliny. Cytrulina to aminokwas, który przekształca się we wspomniana wyżej argininę. Ta z kolei generuje tlenek azotu, NO rozszerza naczynia krwionośne, mięśnie puchną od napływu krwi – pompa gotowa!

W kontekście pompy mięśniowej wiele mówi się także o agmatynie. Niemniej, w tej chwili nie możemy legalnie zakupić jej w Polsce – kilka lat temu została w wycofana z racji niedostatecznego przebadania. Warto czekać na jej powrót – efekty robią wrażenie.

Najpopularniejsze wśród sportowców którym zależy na pompie jest połączenie argininy i cytruliny. Oba suplementy świetnie się uzupełniają – efekt jest imponujący i utrzymuje się stosunkowo długo po treningu.

Pompa mięśniowa – jak utrzymać?

Długa pompa po treningu to marzenie każdego budującego masę. Czy istnieje sposób by ją wydłużyć? Tak naprawdę nie ma specjalnej metody wydłużającej pompę. Pozostaje po prostu ostro ćwiczyć

Utrzymanie pompy podczas treningu nie będzie trudne, jeśli do wizyty na siłowni podejdziemy sumiennie. Duża dawka węglowodanów, trening do utraty tchu i działanie na najwyższych obrotach aż do końca. Na wagę złota będą także suplementy.

Pompa mięśniowa to niesamowita motywacja do dawania z siebie trzystu procent na siłowni. Dzięki niej widzimy, jak będziemy wyglądać wkrótce! Twarde, wielkie mięśnie – tak będzie na stałe jeśli nie odpuścimy!

Jak utrzymać pompę po ćwiczeniach? Stosowanie boosterów NO, nawodnienie i danie sobie wycisku na treningu to wszystko, co możemy zrobić, żeby mięśnie pozostały opuchnięte na dłużej. Morał – zdjęcia najlepiej robić zaraz po odłożeniu sztangi!

Podstawa do spompowania sie jest zawsze intensywny trening – musisz dać z siebie wszystko. Przeczytaj 10 porad na zwiększenie intensywności treningu na siłowni: https://e-figura.pl/jak-zwiekszyc-intensywnosc-cwiczen-10-metod-by-dac-z-siebie-200/!

Mogą Ci się spodobać

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 20.08.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close