Probiotyki dla sportowców to jedne z tych suplementów, o których myślimy nie w kontekście masy czy redukcji, a zdrowia. Bez organizmu w świetnym stanie nie ma mowy o wynikach! Co powinien mieć w sobie probiotyk dla sportowców, by zasłużyć na miejsce w szafce z suplementami? Przeczytaj!
Co mieć na uwadze wybierając probiotyki dla sportowców?
Wybierając ,,probiotyk idealny” trzeba, jak zawsze, sięgnąć do… swoich indywidualnych potrzeb. Domyślnie, probiotyk przeznaczony dla osób zdrowych ma wzmacniać odporność i wspomagać trawienie – tak niewiele, a tak wiele. Jeśli jednak cierpisz na nietolerancje pokarmowe, bądź choroby jelit, Twój probiotyk powinien dobrać lekarz.
Niektóre szczepy bakterii będą szczególnie skuteczne w walce z nietolerancją laktozy czy na przykład zespołem jelita drażliwego. Warto skorzystać z dobrodziejstw probiotyków zaleconych przez lekarza, zamiast samodzielnie kupować to co jest dobre dla ogółu. W specjalnych przypadkach probiotyki łączy się z enzymami trawiennymi czy witaminami, by zmaksymalizować ich skuteczność.
No dobrze – przejdźmy jednak do tego, co powinien zawierać probiotyk dla sportowca, który nie potrzebuje aż tak indywidualnego traktowania! Jesteś szczęśliwcem, który do nich należy? Czytaj dalej!
Jakie bakterie powinien zawierać probiotyk dla sportowców?
To jakie bakteria zawieraja probiotyki dla sportowców warunkuje o ich skuteczności. Żeby dać organizmowi wszystkiego co potrzebne najlepiej wybierać preparaty bazujące na przynajmniej kilku szczepach.
Bakterie probiotyczne, którymi naukowcy interesują się w kwestii sportowej suplementacji to Lactobaccilius fermentum. Według aktualnych badań, sportowcy suplementujący ten rodzaj bakterii rzadziej chorują. Skutecznie działa tez szczepy casei, rhamnosus oraz acidophilus.
Generalnie, rodzina bakterii lactobaccilius to ,,samo dobro” dla jelit. Pałeczki kwasu mlekowego, bo tym właśnie są lactobakterie, to aż 85% flory jelitowej. Uzupełnianie ich z probiotycznych suplementów, szczególnie przy diecie, która nie obfituje w nabiał, przyniesie długodystansowy pożytek.
Obok bakterii mlekowych, probiotyk dla sportowców powinien zawierać też szczepy bifidobacterium longum, lactis, breve, bifidum – najlepiej wszystkie. Na uwagę zasługuje także saccharomyces – jego obecność na etykiecie na pewno nie zaszkodzi.
Probiotyki dla sportowców powinny zawierać coś jeszcze – streptococcus thermophilus. Okazuje się, że w połączeniu z bifidobacterium breve może przyczynić się do poprawy wydolności treningowej. Tandem tych dwóch szczepów bez wątpienia można nazwać obowiązkowym dla solidnie trenującego sportowca.
Probiotyk dla sportowców – co z liczbą bakterii?
Żeby dostawa dobroczynnych bakterii faktycznie przydała się organizmowi, musi być odpowiednio duża. Przyjmuje się, że skuteczna dawka wynosi 5-10 x 10^9 CFU… A miej naukowo? Mówimy tutaj o miliardach. Na etykiecie musi znajdować się dokładna informacja o liczebności szczepów. Jeśli producent jej nie podaje, zrezygnuj z takiego preparatu.
Dokładna liczba bakterii gwarantująca skuteczność różni się w zależności od szczepu. Dla pewności, że probiotyk wyszedł z laboratorium jak pełnowartościowe, skuteczne wsparcie, najlepiej wybierać probiotyki zarejestrowane jako leki. Jeśli jesteś nowicjuszem w świecie suplementów, to będzie najbardziej bezpieczny wybór.
Masz swoich sprawdzonych producentów, którzy nigdy Cię nie zawiedli? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś po wczytaniu się w etykietę zaufał im też w tym przypadku.
Trzeba pamiętać też o tym, że im bliżej końca daty przydatności, tym mniej żywych bakterii pozostaje w preparacie. Kupiłeś? Nie zapominaj brać, bo dobre bakteria umierają z dnia na dzień! Po upłynięciu daty ważności probiotyk (jak każdy produkt tego typu) nadaje się tylko do wyrzucenia.
Czy probiotyki dla sportowców naprawdę działają?
Świat nauki wiąże duże nadzieje z probiotykami! Informacji o skuteczności bakterii probiotycznych we wspieraniu zdrowia sportowców, a nawet ich wydolności treningowej, nie brakuje. Ba – ciągle ich przybywa. Bez wątpienia, probiotyki są skuteczne.
Co do bakterii w które powinien obfitować probiotyk dla sportowców – śledź nowe doniesienia. Badania nad grupami dobroczynnych mikroorganizmów w kontekście sportowym trwają nieprzerwanie.
Dzięki stosowaniu probiotyków sportowcy rozmaitych dyscyplin rzadziej chorują – w tym na infekcje górnych dróg oddechowych. To jeden z częstszych problemów także osób trenujących siłowo, wiążący się z obciążeniem organizmu oraz przewlekłymi stanami zapalnymi.
Poza tym, probiotyk dla sportowców redukuje efekty błędów dietetycznych. Wspomaga układ trawienny obciążony obfitą dietą na masę oraz jelita, z którymi intensywny trening, przegrzanie organizmu i odwodnienie obchodzą się bez litości.
Co powinien zawierać probiotyk dla sportowców? Miliardy różnych szczepów bakterii. Celuj w preparaty chwalą się dużą obecnością lactobakterii, a jako sportowiec zwracaj uwagę na połączenie streptococcus thermophilus i bifidus breve. Cierpisz na nietolerancje pokarmowe czy jakiekolwiek inne dolegliwości układu trawiennego? Nie kupuj tego co wszyscy, a skonsultuj się z lekarzem – skomponujcie razem idealny zespół bakterii.
Dla nieprzekonanych, że probiotyki lepiej brać niż nie brać, mamy osobny artykuł! Jak probiotyki przydadzą Ci się jako sportowcowi? Przeczytaj: https://e-figura.pl/probiotyki-w-sporcie-jak-pomagaja-w-osiagnieciu-celu/
Bibliografia:
Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, wyd.1, przeł Pikor-Półtorak A., Łódź 2019.
Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, polska redakcja Hryniewicka E., Wrocław 2021.
Nichols A., W., Probiotics and athletic performance: a systematic review, ,,Current Sports Medicine Reports”, 2007 Jul;6(4): s. 269-73.
Praca zbiorowa, International Society of Sports Nutrition Position Stand: Probiotics, Journal of the International Society of Sports Nutrition volume 16, 62 (2019).
Artykuł na Portal Fizjoterapeuty.
Artykuł na portalu Współczesna Dietetyka.
Artykuł portalu SimpliFaster.
Artykuł portalu Medpak.