e-figura.pl|Suplementacja|Przedtreningówka – działanie, skład i bezpieczeństwo, czyli wszystko co warto o niej wiedzieć

Przedtreningówka – działanie, skład i bezpieczeństwo, czyli wszystko co warto o niej wiedzieć

Data aktualizacji 26.11.2021

Przeczytasz w 8 minut

Przedtreningówka – działanie, skład i bezpieczeństwo, czyli wszystko co warto o niej wiedzieć

Nie ma nic gorszego niż brak energii na treningu! Zaczynasz budowę masy i chcesz dawać z siebie jak najwięcej? Twój poziom siły pozostawia wiele do życzenia? Ćwiczysz po pracy, gdy jesteś już wykończony? W takim razie przedtreningówki są dla Ciebie! Przedtreningówka – co to? Jakie przedtreingówki wybierać? Działanie tych preparatów uratuje Twoją sesję na siłowni!

Przedtreningówka – działanie, czyli jak ratuje dzień treningowy

Przedtreningówki to środki przyjmowane nie tylko przed treningiem siłowym. Mają za zadanie zwiększyć poziom energii do ćwiczeń, pobudzić i generalnie ,,dać kopa”!

Za działaniem pre-workout’ów (inna nazwa przedtreningówek) stoi oczywiście ich skład. Kompozycję tworzą w stu procentach legalne substancje, o których szerzej piszemy niżej. Nie znajdziemy w nich nic ,,podejrzanego”!

Dzięki wzięciu takiego środka zmęczenie, zniechęcenie i chęć pójścia do domu znikną w mgnieniu oka. Nadmiar energii trzeba będzie gdzieś rozładować – najlepiej na ,,treningu życia”!

Przedtreningówka – co to jest nie tylko dla ciała? Na uwagę zasługuje czynnik psychologiczny. Wzięcie przedtreningówki to ostateczna decyzja o podjęciu się porządnego treningu. Nie idziemy do domu, idziemy po sztangę!

Zależnie od składu suplementu, może on nie tylko pobudzać. Niektóre pre-workouty mają w składzie dodatkowe substancje wspomagające przyrost mięśni i siły maksymalnej. Nie brakuje także takich, które zwiększają szanse na uzyskanie pompy mięśniowej podczas ćwiczeń.

Jak być pewnym co do sposobu działania danego preparatu? Po pierwsze – trzeba zapoznać się z opisem, którym opatrzył go producent. Drugi, ważniejszy krok to przestudiowanie listy składników. Mając nieco wiedzy o suplementach dla sportowców, bez problemu trafnie określimy czego się spodziewać!

Pre-workout – co jest w składzie?

Przedtreningowka – co to jest dokładnie? Substancje zawarte w suplemencie przedtreningowym są bardzo różnorodne. Główne zadanie kompozycji to pobudzenie, ale w składzie znajdziemy także dodatki przydatne dla budujących masę mięśniową.

Kofeina – klasyka pobudzenia

Jaka przedtreningówka jest najpopularniejsza? Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać najsłynniejszej używki świata. Solidna mała czarna to sama w sobie świetna przedtreningówka! Kofeina niweluje zmęczenie, poprawia koncentrację i działa przeciwbólowo. Oparty na niej suplement w mig odgoni wyczerpanie spowodowane ciężkim dniem czy niewyspaniem.

Poprawa koncentracji to bardzo istotna zaleta kofeiny. Wykonywanie ćwiczeń z ciężarami całkowicie poprawnie to warunek skuteczności i bezpieczeństwa treningu. Stres, emocje, czy ciężka noc mocno przytępiają nasz umysł. W takiej sytuacji przed ćwiczeniami zdecydowanie przyda się kofeinowy kopniak.

Wyciskając duże ciężary trzeba nieco uważać na przeciwbólowe działanie kofeiny. Zmniejsza ona nie tylko ,,dobry” ból, ale też ten zwiastujący kontuzję! Sugerujemy więc nieprzesadzanie z dawkami i skupienie na sygnałach ze strony ciała.

Beta-alanina – mrowienie i moc

Popularna ,,betka” to aminokwas, który może wręcz ,,zrobić” trening! Jej suplementacja w czystej formie lub jako dodatek do innych preparatów cieszy się niebywałą popularnością. Główna zasługa to poprawa wydolności i wytrzymałości.

Działanie beta-alaniny jest dość szerokie. Nie ma sensu poświęcać tutaj uwagi jej dokładnemu chemicznemu działaniu – skupmy się na praktyce!

Dzięki ,,betce” ćwiczymy dłużej i intensywniej, a wydolność tlenowa wchodzi na wyższy poziom. To bezcenne zarówno podczas treningu siłowego, jak i cardio.

Właściwości alaniny nie kończą się na poprawie jakości treningu. Także po skończonych ćwiczeniach pomoże sportowcowi zbudować masę! Beta-alanina wspomaga bowiem regenerację. Dzięki temu, że stymuluje wydzielanie karnozyny, przyczyna się do niwelowania zakwasów.

Beta-alanina jest przez sportowców kojarzona z mrowieniem skóry. Jej suplementacja faktycznie wywołuje taki efekt! Większość trenujących to lubi, ale jeśli do nich nie należymy można przyjąć mniejszą dawkę lub wybrać suplement bez alaniny.

Przedtreningówka – co to cytrulina, arginina i AAKG?

Jabłczan, cytruliny, czysta cytrulina l-arginina – te substancje są bardzo częstym składnikiem przedtreningówek. Zalicza się je do boosterów tlenku azotu. Co to oznacza?

Arginina, AAKG i cytrulina stymulują wytwarzanie NO (II) – tlenku azotu. Ten związek rozszerza naczynia krwionośne. Jeśli mamy go dużo, podczas ćwiczeń do mięśni napływa więcej krwi – uzyskujemy efekt pompy mięśniowej.

Zwiększony przepływ krwi sprawia, że mięśnie dostają więcej substancji odżywczych podczas ćwiczeń. To może praktycznie wpływać na anabolizm – trwają badania w tym temacie.

Przedtreningówka na pompę mięśniową na pewno będzie zawierała któryś z boosterów. Sama pompa mięśniowa jest niezwykle przyjemna! Muskuły robią się twarde i wielkie – to działa bardzo motywująco. Dzięki pompie widzimy, jak będziemy wyglądać jeśli nie ustaniemy w trenowaniu.

Jakie przedtreningówki dają więcej niż energię? Kreatyna, witaminy, aminokwasy

W pre-workoutach znajdziemy także domieszki niewpływające bezpośrednio na wydolność i treningowe doświadczenia. Znajdziemy w nich też substancje wspomagające zdrowie i przyrost masy mięśniowej.

Działanie kreatyny nie jest tajemnicą dla żadnego sportowca – wspomaga anabolizm i zwiększa siłę. Witaminy – szczególnie te z grupy B – także nie są obojętne mięśniom, a poza tym sportowy tryb życia wymaga ogólnie dobrego zdrowia.

Aminokwasy mają również wspierać proces przyrostu mięśni, działać antykatabolicznie, sterować energią, odpornością, hormonami i nie tylko – zależy jakie dokładnie znajdują się w składzie. Aminokwasy biorą udział właściwie we wszystkim co się dzieje w ciele! Ze sportowego punktu widzenia najważniejsze są BCAA – walina, leucyna i izoleucyna.

Przedtreningówka – co to za pomoc i do kogo trafi?

Pre-workouty z powodzeniem wspierają początkujących, zaawansowanych, amatorskich i profesjonalnych sportowców. Odpowiednio dobrane i zażywane zgodnie z zaleceniami przydadzą się każdemu kto lubi intensywnie ćwiczyć.

Przedtreningówka sprawdzi się najlepiej u osób trenujących wieczorami. Po całym dniu pracy i życia w biegu taki kopniak energetyczny pozwoli nam wykonać trening pozostając na najwyższych obrotach.

Przedtreningówka – co to za pomoc, jeśli nie chodzimy na siłownię wykończeni?! Na ten suplement z powodzeniem mogą stawiać osoby, którym zależy na poprawie wyników i wiedzą, że mogą więcej!

Suplementacja przed treningiem dla początkujących – jakie przedtreningówki kupić?

Osoby decydujące się na zażywanie pre-workoutów przed pierwszymi zakupami powinny pamiętać – i stosować się – do czterech zasad. Dzięki nim suplementacja będzie bezpieczna i skuteczna.

Po pierwsze – na początek słabe przedtreningówki. Organizm nie jest przyzwyczajony do dużych dawek substancji aktywnych. Mocne preparaty na pewno nas pobudzą, ale przy okazji wywołają skutki uboczne. Od słabych pre-workoutów do coraz mocniejszych – nigdy na odwrót!

Druga zasada – skład, w którym dominuje jedna substancja aktywna. Jakie przedtreningówki na start? Nie stawiajmy na skomplikowane miksy boosterów NO, pobudzaczy i rozmaitych dodatków. Pierwsze przedtreningówki mają pozwolić nam ocenić, w jaki sposób organizm reaguje na poszczególne substancje. Na podstawie testów na sobie w przyszłości będziemy kompletować dalszą suplementację.

Po trzecie – research. Jakie przedtreningówki są warte uwagi? Na rynku jest wiele przedtreningówek niespełniających oczekiwań, z cenami podbitymi sztucznie przez bezużyteczne dodatki. Przed zakupem koniecznie przejrzyjmy fora sportowe, rankingi popularności i recenzje. Żadnego kupowania w ciemno!

Czwarta reguła dotycząca wszystkich suplementów świata – tylko sprawdzone źródła zakupu. Przebadane, dostępne legalnie w renomowanych sklepach, od firm znających się na rzeczy – takie powinny być przedtreningówki. Nie ma miejsca na pokątne kupowanie niepewnych, podejrzanie tanich preparatów. W najlepszym razie będą bezużyteczne, a w najgorszym? Lepiej nie mówić!

Jak brać przedtreningówkę, by dawała mocnego kopniaka?

Pre-workouty są środkami działającymi krótko. Żeby energii wystarczyło na cały trening, najlepiej brać ją 15-30 minut przed ćwiczeniami. Może posłużyć do popicia przedtreningowej przekąski bogatej w cukier prosty.

Jeśli nie praktykujemy przekąszanie cukru przed samym wysiłkiem, pamiętajmy o jednym. Przedtreningówkę najlepiej przyjąć przynajmniej godzinę po posiłku – porządnym – a nawet później. To ważne – zalegający pokarm może obniżyć wchłanialność suplementu.

Jakie przedtreningówki zamiast jedzenia? Żadna! Pre-workout nie zastąpi posiłku. Energia wyłącznie ze stymulantów wystarczy nam na chwilę, ale z pewnością opadniemy z sił długo przed końcem planu treningowego. Poza tym, jeśli organizm nie będzie miał do zużycia nic ,,namacalnego” poza glikogenem, szybko zacznie czerpać paliwo z tkanki mięśniowej.

Optymalna dawka przedtreningówki nie istnieje. Za każdym razem jest uwarunkowana składem. Ustalając ile brać powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta, spodziewaną intensywność treningu i indywidualną tolerancję na substancje aktywne.

Ważne jest to, by na początku stosowania pre-workoutów zaczynać od najmniejszej dawki. Zwiększamy ją stopniowo, w miarę jak organizm będzie się uodparniał. Gdy dojdziemy do maksymalnej bezpiecznej dawki, należy zrobić przerwę od stosowania. Wrażliwość powinna wrócić po 2-3 tygodniach.

Po to by nie uodpornić się na przedtreningówki za szybko, najlepiej brać je przed naprawdę intensywną sesją. Przyjmowanie pre-workoutów gdy nie zamierzamy wylewać z siebie siódmych potów – na przykład mamy mało czasu albo wracamy po chorobie – nie ma większego sensu. Solidny posiłek przedtreningowy wystarczy!

Przedtreningówka – skutki uboczne i jak im zapobiec

Musimy wspomnieć przede wszystkim o uniwersalnych przeciwwskazaniach do stosowania tego rodzaju suplementów. W pierwszej kolejności powinny z nich zrezygnować osoby mające problemy z krążeniem. Dodatkowe pobudzenie będzie w ich przypadku nieprzyjemne, a nawet groźne!

Drugie przeciwwskazanie to nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Mimo że arginina, cytrulina czy kreatyna generalnie są substancjami bezpiecznymi, każdy organizm jest inny.

Jakie przedtreningówki? Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy złe doświadczenia na przykład z beta-alaniną, nie ma co liczyć, że tym razem będzie inaczej! Pozostaje wybrać inny pre-workout. Na szczęście na rynku jest ich bardzo dużo, więc bez problemu każdy znajdzie skład idealny dla siebie.

Przeciwwskazaniem do skonsultowania z lekarzem będzie przewlekłe i tymczasowe przyjmowanie lekarstw. Nie mając wiedzy medycznej nie będziemy w stanie określić, czy przedtreningówka nie wejdzie w reakcję ze składnikami medykamentu. Lepiej tego nie testować!

Kolejna, w zasadzie kluczowa sprawa – umiar. Dobierając dawkę suplementu trzeba kierować się zaleceniami producenta i pod żadnym pozorem nie przekraczać maksymalnej dawki.

Jeżeli przesadzimy z ilością suplementu, możemy liczyć na dolegliwości trawienne, lęki wywołane nadmiarem stymulantów czy bezsenność. Pre-workoutów z kofeiną zdecydowanie nie powinno się brać na ćwiczenia przed snem – powody są oczywiste.

Dla bezpieczeństwa niezbędne jest, jak już wspomniano, kupowanie sprawdzonych środków od zaufanych producentów. Takie są legalne i rozsądnie przyjmowane nie zaszkodzą zdrowiu.

Przedtreningówki podwyższają poziom energii, poprawiają koncentrację i nie tylko! Zależnie od składu mogą też pozytywnie wpływać na anabolizm czy regenerację. W ich skład wchodzą legalne i bezpieczne substancje. Początkujący powinni pamiętać o kilku kwestiach wybierając pierwszą odżywkę przedtreningową, a każdy biorący musi zachować umiar. Dzięki rozsądnie stosowanym pre-workoutom na treningach damy z siebie zawsze 300%!

Chcesz zgłębić temat najpopularniejszej przedtreningówki świata? Sprawdź nasz artykuł o kofeinie i tym jak przydaje się trenującym siłowo! Klinkij: https://e-figura.pl/kofeina-a-trening-silowy-co-daje-i-jak-ja-przyjmowac/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close