Refeed day to kolejna strategia dietetyczna, którą warto znać planując swoją redukcję. Bywa bardzo przydatna szczególnie podczas długich cykli redukcyjnych i w dłuższej perspektywie przybliża do sukcesu. Czym jest refeed i kiedy przychodzi na niego pora? Przeczytaj!
Refeed – co to jest?
Refeed day lub kilkudniowy refeed to przerwa od deficytu kalorycznego. Polega na krótkim, zwykle jednodniowym wejściu na zero kaloryczne przy zwiększeniu udziału węglowodanów w jadłospisie.
Nie wolno mylić refeedu z cheat dayem – dniem, w którym jesz ,,pod korek” wszystko, czego dusza zapragnie. To moment, w którym kalorie wciąż się liczą – jest ich po prostu trochę więcej.
Refeed day – co daje?
Zaplanowany, przemyślany refeed daje uzupełnienie glikogenu w mięśniach – paliwa zużytego do cna podczas deficytu kalorycznego połączonego z treningami.
Refeed pomaga także podkręcić NEAT – spontaniczną aktywność. W efekcie, dzięki jedno-dwudniowemu odżywieniu organizmu, w następnych dniach uda się spalić więcej kalorii. Zrobisz o podświadomie, bo organizm doładowany węglowodanami będzie sam z siebie bardziej skory do aktywności.
Niektóre badania sugerują także, że ponowne odżywienie organizmu cukrami pomaga złagodzić ból po treningu oraz zwiększyć zaangażowanie w ćwiczenia. Nic dziwnego – odżywione ciało zawsze ćwiczy chętniej, niż to osłabione niedostatkiem kalorii.
Co jeszcze daje ,,dzień odżywienia”? Pomaga ograniczyć hormonalną destrukcję. Hormony głodu i sytości, których synteza ucierpiała pod wpływem deficytu kalorycznego, nie będą aż tak dawać się we znaki jako ciągłe ssanie w żołądku.
Refeed jest także odpoczynkiem dla psychiki. Stan ducha osoby, która przez dłuższy czas pozostaje w deficycie kalorycznym zawsze ulega pogorszeniu, czego nie rekompensują nawet widoczne efekty diety. Dzień, w którym można zjeść więcej bez wyrzutów sumienia zdecydowanie się przyda.
Podczas refeedu masz też możliwość spróbowania nowych rzeczy, które nie mieszczą się w redukcyjnym limicie. Czekasz na paczkę z wyjątkowymi batonikami nie do dostania w Polsce? Odpieczętuj ją w refeed day!
Kiedy i jak często robić refeed day?
Refeed day jest pomyślany jako strategia dietetyczna dla osób, które mają już dość niski poziom tkanki tłuszczowej. Ich organizmu szybciej panikują na deficycie kalorycznym i zaczynają niekorzystne dla procesu odchudzania adaptacje metaboliczne.
U osób intensywnie ćwiczących, ogólnie szczupłych, reffed day robi się nawet co tydzień. 6 dni redukcji, 1 dzień odżywienia.
Jest też inna szkoła – 2 tygodnie diety, 2-3 dni odżywienia. Czym się kierować przy wyborze metody? Swoimi preferencjami – ciało zawsze reaguje indywidualnie.
Jeżeli jesteś na redukcji krócej niż 3 miesiące, Twój poziom tkanki tłuszczowej jest stosunkowo duży, a dieta nie przypomina głodówki, nie powinieneś potrzebować refeedów. Mimo wszystko, zauważyłeś, że Twoja spontaniczna aktywność ,,leży”, czujesz psychiczne zniechęcenie i chęć podjadania? Zrób 1-2 dni refeedu, w trakcie których wejdziesz na zero kaloryczne i przyjrzysz się swojemu odchudzaniu.
Czy od refeedów można przytyć?
W założeniu – nie. Prawidłowy refeed day polega na wejściu na zero kaloryczne. Waga powinna więc pozostać ,,na miejscu”.
Spodziewaj się jednak, że po refeedzie będziesz trochę cięższy – to przez wodę i glikogen zgromadzony w mięśniach. Jeżeli Twój poziom tkanki tłuszczowej jest niski, zauważysz różnicę nawet w lustrze. Mięśnie będą bardziej napięte. To minie – zaraz znowu będziesz szczuplejszy.
Uważaj jednak, żeby Twoje refeedy nie zmieniały się w cheat days. Jeżeli ,,popłyniesz” z kaloriami i wielokrotnie przebijesz swoje zapotrzebowanie, na dłuższa metę nie tylko nie zrzucisz tłuszczu, ale wręcz go nabierzesz.
Refeed day to krótka, zaplanowana przerwa od deficytu kalorycznego. Służy podkręceniu wydatkowania energii przez organizm, lepszemu kontrolowaniu apetytu oraz odpoczynkowi dla psychiki. Kontrolowany refeed, który nie zmieni się w cheat day, na dłuższą metę pomaga schudnąć – przystajesz w miejscu, żeby zrobić wielki krok do przodu!
Jeżeli Twoja redukcja trwa długo, a Ty obserwujesz znaczące pogorszenie kondycji psychicznej i generalnie masz dośc diety, szybki refeed może nie wystarczyć. Rozważ diet break – przerwę od diety – przeczytaj o niej tutaj: https://e-figura.pl/diet-break-co-to-jest-jak-go-zrobic-i-co-daje/.
Bibliografia:
Dirlewanger M., Effects of short-term carbohydrate or fat overfeeding on energy expenditure and plasma leptin concentrations in healthy female subjects, ,,International Journal of Obesity”, 2000, 24(11), s. 1413-8.
Moura R. F., Carbohydrate refeed does not modify GVT-performance following energy restriction in bodybuilders, ,,Clinical Nutrition ESPEN”, 43, 2021, s. 308-316.
Escalante G., Effectiveness of Diet Refeeds and Diet Breaks as a Precontest Strategy, ,,Strength and Conditioning Journal’’, (5):1, 2020.
Schuler L. King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, Łódź 2009.
Owczarzak M., Fundamenty odżywiania dla kobiet i mężczyzn, 2019.
Poradnik żywienia, materiał Caliathletics.