Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Różnice płci a siłownia – predyspozycje kobiet i mężczyzn w treningu siłowym

Różnice płci a siłownia – predyspozycje kobiet i mężczyzn w treningu siłowym

Data aktualizacji 02.06.2022

Przeczytasz w 8 minut

Różnice płci a siłownia – predyspozycje kobiet i mężczyzn w treningu siłowym

Czy ktoś jeszcze wierzy, że trening siłowy czyni kobiecą sylwetkę nieatrakcyjną? Chyba nie! Powiedzenie ,,kobieto, trenuj jak facet” na stałe weszło do kanonu sportowych motywatorów. Jak wyglądają różnice płci a siłownia? Przyjrzeliśmy się uwarunkowaniom kobiet i mężczyzn w kontekście budowania mięśni oraz praktycznym różnicom w trenowaniu.

Różnice płci a siłownia – czemu mężczyźni mają łatwiej?

Jeżeli niewytrenowana para pierwszy raz uda się na siłownię, niemal pewne jest, że to mężczyzna złapie za większe ciężary i nieźle sobie z nimi poradzi. Przyczyna? Więcej posiadanych mięśni. 

Za tym stoi wysoki testosteron – hormon anaboliczny. Mężczyźni, zwłaszcza w okresie dojrzewania, mają tyle testosteronu, że nabierają muskulatury niosąc bułki z piekarni. Testosteron sprawia, że ciało chętnie nabiera mięśni, bez równie chętnego przyrostu tkanki tłuszczowej. 

różnice między kobieta i mężczyzna biologiczne wymiary
Mężczyźni są domyślnie silniejsi i więksi od kobiet… bo tak to wymyśliła natura.

Inną sprawą jest to, że wielu mężczyzn zupełnie nie przykłada wagi do swojej kondycji i wyglądu. Zaprzepaszczają hormonalny potencjał niezdrową dietą i trybem życia. Robią to niejako wbrew naturalnym ustaleniom, chowając muskulaturę pod dużą ilością tłuszczu. Gdy z wiekiem poziom testosteronu spada, mają już coraz większe predyspozycje do otyłości.

Do tego dochodzi najprostszy fakt – wielkość całego ciała, za która odpowiada nie tylko testosteron, ale cała kombinacja hormonów. Stwierdzenie, że mężczyźni są z reguły więksi od kobiet, nikogo nie zdziwi. Większy układ ruchu = silniejszy układ ruchu. Większe serce = większa wydolność treningowa i możliwość cięższego ćwiczenia. 

Co do tłuszczu – nawet na profesjonalnym poziomie, kulturystki mają wyższy procent tkanki tłuszczowej, niż mężczyźni. Taki układ jest naturalny, a próby drastycznego obcinania tłuszczu u kobiet kończą się zaburzeniami hormonalnymi.

Kolejna kwestia genetycznych predyspozycji to rozkład włókien.

Różnice płci a siłownia – siła kontra wytrzymałość

Kobiety mają więcej włókien mięśniowych wolnokurczliwych. Może znasz je już jako włókna typu I lub włókna czerwone. To włókna reagujące najefektywniej na długi wysiłek, z umiarkowanym ciężarem. 

Mężczyźni z kolei, są posiadaczami większej ilości włókien białych – szybkokurczliwych, typu II. Te włókna reagują na krótkie wysiłki, z bardzo dużym obciążeniem.

Jak to się przekłada na trening siłowy? 

Kobiety lepiej radzą sobie w długich seriach wytrzymałościowych. Wolniej się męczą, są w stanie ćwiczyć bardzo długo, choć z mniejszym obciążeniem. Robią też krótsze przerwy pomiędzy seriami ćwiczeń.

różnice płci a siłownia kobiety wytrzymałość
Kobiety są niepokonane, gdy trzeba trenować długo.

Mężczyźni chętnie robią krótkie serie, z maksymalnym obciążeniem. Po seriach nastawionych na budowę siły (1-3 powtórzenia), padają wyczerpani na kilka minut. Kobiety rzadko są usatysfakcjonowane takimi objętościami – wolą wziąć na sztangę mniej, a wydłużyć swój trening.

Jeśli chodzi o treningi na hipertrofię, mężczyźni chętnie wykonują 8-10 powtórzeń w serii. Kobiety dużo chętniej robią treningi w zakresie 10-12 powtórzeń.

Kobiety mogą więcej wytrzymać. Mężczyźni, więcej podnieść.

Czy to znaczy, że kobieta powinna dźwigać mniej, a dłużej?

No właśnie… Wręcz przeciwnie. Kobieta musi trenować na siłowni nawet ciężej niż mężczyźni. Skoro kobieta ma mniej ,,kulturystycznych” włókien niż mężczyzna, musi dać sobie wycisk, żeby wyciągnąć potencjał z tego, co posiada. 

Włókna białe – dominujące u kobiet – niechętnie nabierają objętości. ,,Predyspozycje kulturystyczne” oznaczają przewagę włókien czerwonych, czyli tych, których jest więcej u mężczyzn. 

Kobieta, która chce zbudować mięśnie, nie powinna robić tego, machając przez pół godziny lekkimi hantelkami fitness. Powinna łapać za wielkie obciążenia, z którymi wykona maksymalnie 10 powtórzeń. Wtedy nadrobi niedostatek genetycznych predyspozycji. Będzie odczuwać zmęczenie nawet bardziej, niż ćwiczący tak samo mężczyzna, ale tego właśnie potrzebują jej mięśnie, by wzrastać. 

Trening siłowy kobiecy i męski – budowa siły

Gdy przyjrzymy się badaniom nad różnicami płci, okaże się, że kobiety nabierają procentowo przynajmniej tyle samo, a nawet więcej siły, co mężczyźni. Gdy kobieta złapie za sztangę, może notować swój indywidualny progres nieco szybciej, niż mężczyzna. 

trening siłowy kobiecy hantle
Takie hantelki uzupełnią trening cardio, ale nie rozbudują masy mięśniowej.

Przykładowo – jeśli po miesiącu mężczyzna zauważy, że podnosi o 10 kilogramów więcej, niż na początku, kobieta będzie podnosić już o 12 więcej. W ,,najgorszym” razie, będzie progresować siłowo tak samo sprawnie, jak jej kolega.

Czy kobieta da radę podnosić więcej, niż mężczyzna? 

To zależy od tego, w jaki sposób będą trenować. Jeśli kobieta podejdzie do treningów sumienniej, niż mężczyzna, oczywiście, że tak. Widzimy to nawet na swoich siłowniach – kobieta podnosząca więcej od mężczyzny, to żaden ewenement.

Jeżeli jednak oboje podejdą do dźwigania ciężarów tak samo poważnie – genetyki nie da się przeskoczyć. Mężczyzna zawsze będzie silniejszy, bo po prostu ma więcej włókien ,,od dźwigania”. 

Kobieta z kolei, będzie z uśmiechem dźwigać nieco mniejszy ciężar, gdy jej kolega już padnie z wyczerpania. Różnice płci a siłownia to doskonały przykład… równowagi w przyrodzie.

Trening siłowy kobiecy – czy można ćwiczyć jak mężczyzna?

Kobiety i mężczyźni idą na siłownię w innych celach. ,,Typowy mężczyzna” chce wielkich mięśni, pleców jak lotnisko, bicepsa jak bochen i siły lwa. ,,Typowa kobieta” – dużych pośladków, szczupłych nóg, wcięcia w talii. 

Czasem jednak kobiety pragną mieć wielki biceps, a mężczyźni chcą fantastycznych pośladków. Dobór ćwiczeń, jak zawsze, ma być dopasowany do marzeń o sylwetce. Płeć nie ma tutaj znaczenia. 

W treningu siłowym grunt, to wolne ciężary, a najskuteczniejsze są ćwiczenia wielostawowe. Tutaj także płeć się nie liczy – podstawy są te same

trening kobiecy na siłowni martwy cąg
Trening siłowy kobiecy i męski? Sztanga nie zna różnic płci!

Nie ma powodu, żeby kobieta obawiała się o swoje kształty, gdy włączy do planu wyciskanie sztangi, martwe ciągi na maksymalnych ciężarach, czy podciąganie w ramach treningu brzucha. Sylwetka nie stanie się męska – wystarczy zaufać swoim hormonom. 

Różnice płci a siłownia? Wbrew stereotypom, kobiety powinny ćwiczyć klatkę piersiową – wyciskanie poprawia wygląd biustu. Obawy o rozbudowę ud przy martwym ciągu nie są słuszne (pod tym artykułem znajdziesz link!), a talia nie zniknie, gdy zaczną trenować brzuch. Ba – stanie się węższa, bardziej zarysowana. To na siłowni robi się figurę klepsydry.

Kobiety i mężczyźni mogą wykonywać takie same ćwiczenia, na takim samym sprzęcie, w takich samych objętościach. O satysfakcjonujące efekty ćwiczeń zadba układ hormonalny. Ćwiczenia uzupełniające dobiera się na podstawie indywidualnych celów, nie płci. Trzeba tylko dopasować ciężar do własnych możliwości, a planując trening na przestrzeni miesiąca wziąć pod uwagę jedną kwestię.

Różnice płci a siłownia – cykl menstruacyjny

Według badań, niuanse regeneracji, hipertrofii i możliwości siłowych, różnią się u kobiet w zależności od fazy cyklu. Sprawę dodatkowo komplikuje stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. 

Na przykład, w fazie lutealnej, temperatura ciała nieco wzrasta, więc trening w ciepłych pomieszczeniach będzie mniej komfortowy. Dla zawodniczek, istotna jest także kwestia zatrzymywania wody przed okresem. Powoduje wahania wagi i częściowe zakrycie mięśni brzucha.

Dobre wieści – dla amatorki, procentowe wahania w różnych fazach cyklu nie mają żadnego praktycznego znaczenia. Jeśli kobieta będzie trenować na maksimum swoich możliwości, to, czy pójdzie na siłownię w fazie lutealnej czy folikularnej, podczas okresu czy podczas owulacji, jest nieistotne.

trening kobiecy na siłowni pull ups
Osłabienie podczas okresu? Zamiast łapać za sztangę, warto wymienić ćwiczenia na lżejsze, z ciężarem własnego ciała.

Dużo ważniejsze jest to, żeby po prostu dopasować trening na siłowni dla dziewczyn do swojego samopoczucia na przestrzeni miesiąca. Bóle menstruacyjne, osłabienie tuż przed okresem, zły stan psychiczny – to wszystko powody, by ćwiczyć mniej intensywnie, albo nawet zrezygnować z  treningu. 

Mężczyźni, cóż… Ćwiczą przez cały miesiąc tak samo. Znowu mają łatwiej!

Oczywiście – problemy menstruacyjne mogą utrudnić progres. Jeśli bolesne, osłabiające miesiączki utrudniają Ci życie (nie tylko trenowanie), konsultacja ginekologiczna jest absolutnie wskazana i to nie tylko z racji sportowych ambicji.


Różnice płci a siłownia – jak to wygląda? Mężczyźni są naturalnie silniejsi, mają lepsze predyspozycje do rozbudowy sylwetki i kulturystyki. To dzięki wysokiemu poziomowi testosteronu oraz większemu udziałowi włókien szybkokurczliwych. 

Kobiety natomiast, są w stanie ćwiczyć dłużej, szybciej się regenerują, a siły nabierają tak samo, a czasami nawet szybciej, niż mężczyźni.

Trening siłowy kobiecy i męski będzie różnił się doborem ciężaru i ćwiczeń, w zależności od konkretnego celu. To dobór indywidualny, w którym sama płeć nie gra roli. W każdym przypadku trening ma być intensywny, na dużych ciężarach, oparty o ćwiczenia wielostawowe.

Planując trening na siłowni dla kobiety, warto wziąć pod uwagę jej cykl menstruacyjny. Różnice w możliwościach mogą bardzo się wahać na przestrzeni miesiąca. Absolutnie nie powinno się z tym walczyć, a bolesne miesiączki trzeba skonsultować z ginekologiem.

Dlaczego przy treningu pośladków nie trzeba bać się rozbudowy ud? Przeczytaj: https://e-figura.pl/jak-zbudowac-posladki-nie-budujac-ud-cwiczenia-zasady-i-prawda-o-posladkach/

Bibliografia:

Reynolds ML, Ransdell LB, Lucas SM, Petlichkoff LM, Gao Y. An examination of current practices and gender differences in strength and conditioning in a sample of varsity high school athletic programs. J Strength Cond Res. 2012 Jan;26(1):174-83.

Roberts, Brandon M.1; Nuckols, Greg2; Krieger, James W.3 Sex Differences in Resistance Training: A Systematic Review and Meta-Analysis, Journal of Strength and Conditioning Research: May 2020 – Volume 34 – Issue 5 – p 1448-1460

Alway SE, Grumbt WH, Gonyea WJ, Stray-Gundersen J. Contrasts in muscle and myofibers of elite male and female bodybuilders. J Appl Physiol (1985). 1989 Jul;67(1):24-31.

Laurent CM, Green JM, Bishop PA, Sjökvist J, Schumacker RE, Richardson MT, Curtner-Smith M. Effect of gender on fatigue and recovery following maximal intensity repeated sprint performance. J Sports Med Phys Fitness. 2010 Sep;50(3):243-53. 

Sandoval WM, Heyward VH, Lyons TM. Comparison of body composition, exercise and nutritional profiles of female and male body builders at competition. J Sports Med Phys Fitness. 1989 Mar;29(1):63-70. 

Gentil P, Steele J, Pereira MC, Castanheira RP, Paoli A, Bottaro M. Comparison of upper body strength gains between men and women after 10 weeks of resistance training. PeerJ. 2016 Feb 11;4.

Janse de Jonge XA. Effects of the menstrual cycle on exercise performance. Sports Med. 2003;33(11):833-51. 

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close