Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Skutki uboczne przyjmowania sterydów. Przeczytaj zanim przekonasz się że nie warto!

Skutki uboczne przyjmowania sterydów. Przeczytaj zanim przekonasz się że nie warto!

Data aktualizacji 27.11.2021

Przeczytasz w 6 minut

Skutki uboczne przyjmowania sterydów. Przeczytaj zanim przekonasz się że nie warto!

Pomimo tego, jak wiele skutecznych i bezpiecznych preparatów dla sportowców można dostać legalnie, problem sterydów anabolicznych pozostaje żywy. Sterydy – skutki uboczne zwalają z nóg! Nie chce Ci się męczyć na siłowni, a pragniesz pięknej sylwetki? Twój kolega z treningów bierze doping, wygląda jak bóg i jest zdrowy? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – sprzedawcy sterydów nie poinformują Cię o konsekwencjach!

Co to są sterydy anaboliczne i kto je bierze?

Wszyscy posiadamy ogóle pojęcie o tym co to są sterydy anaboliczne. Nielegalne środki służące wizualnemu przyrostowi mięśni, szkodliwe dla zdrowia. Warto poza tym wiedzieć, że anaboliczne sterydy są pochodnymi testosteronu – głównego męskiego hormonu.

Sterydy wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, głównie w endokrynologii. Z medycznego punktu widzenia są to po prostu silne leki. Przyjmowanie leków bez potrzeby – to nie może skończyć się dobrze.

Osoby biorące sterydy dawkują je w formie tabletek albo wstrzykują bezpośrednio w mięśnie. Nie ma lepszej i gorszej formy tych środków – wszystkie są tak samo szkodliwe jeżeli na własną rękę przyjmują je zdrowe osoby.

Sterydy anaboliczne mają główne zadanie – poprawić wygląd sylwetki. Oszczędzenie pocenia się na siłowni kosztem stanu zdrowia niestety, pomimo wiedzy o szkodliwości sterydów, w niektórych środowiskach wciąż jest popularne.

Prawdziwi – zarówno amatorscy jak i profesjonalni – sportowcy trzymają się z daleka od sterydów. Nie tylko z racji szkodliwości – przyjmowanie sterydów to po prostu wstyd. Biorą je osoby, którym nie chce się intensywnie ćwiczyć, ale zależy im na wyglądzie.

Czy w takim razie profesjonalnych kulturystów stosujących nielegalne środki nie można nazwać prawdziwymi sportowcami? Cóż – każdy naturalny kulturysta, poświęcający życie by zapracować na swoje wyniki zaliczy ich po prostu do oszustów.

Sterydy a odżywki – czym się różnią?

Powszechna świadomość co do różnic między legalnymi i nielegalnymi suplementami wciąż nie jest satysfakcjonująca! Czym się różnią odżywki i sterydy anaboliczne? W skrócie – bezpieczeństwem i składem. Odżywki składają się z naturalnych i bezpiecznych substancji, w przeciwieństwie do sterydów.

Odżywki legalnie dostępne na rynku mają za zadanie uzupełnić dietę, dostarczyć naturalnych substancji pomagających na masie czy usprawnić regenerację. Niewiele jednak pomogą, jeśli poza suplementacją nie zadbamy o trening i jadłospis. Nawet najlepsze suplementy nie zbudują mięśni za nas!

Sterydy anaboliczne to pójście na skróty. Są laboratoryjnie stworzonymi lekami z hormonami. W przeciwieństwie do odżywek ingerują bezpośrednio w układ hormonalny. Ich działanie powoduje przyrost masy mięśniowej nawet bez treningów.

W składzie odżywek znajdziemy tylko substancje występujące w naturze, nieszkodliwe dla zdrowia. Środki z syntetycznymi anabolikami bazują na ,,czystej chemii” – nigdy nie możemy być do końca pewni co jest w środku i jak zadziała.

Skutki uboczne przyjmowania sterydów – katastrofy zdrowotne i estetyczne

Sterydy anaboliczne wpływają na organizm w tak szeroki sposób, że nie sposób opisać skutków ubocznych w kilku zdaniach. Im dłużej i więcej się ich przyjmuje, tym większe zniszczenia sieją w organizmie.

Sterydy – skutki uboczne dla układu hormonalnego

Skoro sterydy anaboliczne są hormonalnymi lekarstwami, siłą rzeczy to właśnie w układ hormonalny uderzają w pierwszej kolejności. Przyjmowanie anabolików hamuje wydzielanie hormonów gonadotropowych. Organizm odbiera syntetyczny testosteron jako zagrożenie, więc obniża własną produkcję hormonów. Co to oznacza?

Gonadotropiny mają za zadanie regulację pracy narządów płciowych. Zaburzenie ich wydzielania prowadzi do zanikania jąder, impotencji, braku libido, bezpłodności, zaburzeń produkcji spermy i nie tylko.

Zaburzenia w układzie hormonalnym prowadzi także do ginekomastii – przerostu sutka. Ginekomastia to jeden z częstszych problemów mężczyzn pojawiających się w gabinetach estetycznych. Nie oznacza to że brali sterydy – wzrost piersi u mężczyzn to konsekwencja także naturalnie występujących zaburzeń hormonalnych.

Upośledzenie wydzielania gonadotropin rujnuje życie seksualne i wygląd narządów płciowych. Biorąc pod uwagę, jak często jedyną motywacją do poprawy sylwetki jest zyskanie aprobaty płci przeciwnej, cóż… Nielegalna suplementacja jest w takich przypadkach po prostu bez sensu.

Sterydy – skutki uboczne dla układu krążenia

Skutki uboczne przyjmowania sterydów dotyczą także serca. Zawał jako cena za atrakcyjna sylwetkę? Nie brzmi to jak korzystna transakcja.

Branie sterydów anabolicznych to proszenie się o obciążenie serca. Nagły przyrost mięśni powoduje, że krew robi się gęsta, a serce musi dawać z siebie trzysta procent, by nadążyć z jej pompowaniem. Efektem jest między innymi nadciśnienie.

Przewlekłe obciążenie serca skutkuje nie tylko zwiększeniem ryzyka zawału. Sterydy – skutki uboczne to między innymi udar mózgu, pogorszenie wzroku czy niewydolność układu krążenia.

Skutki uboczne przyjmowania sterydów mogą doprowadzić nawet do śmierci. Znamy przypadki zarówno amatorów jak i profesjonalnych sportowców sylwetkowych, których długotrwałe stosowanie dopingu przedwcześnie zaprowadziło do grobu. Nie ma się czemu dziwić – zaburzenia pracy serca i śmierć to często spotykana para.

Sterydy anaboliczne a wątroba

Mimo że na forach dla ,,sterydowców” nie brakuje porad mających rzekomo osłonić narządy, wątroba nie wyjdzie cało z intensywnego cyklu sterydowego. Jej kondycję rujnują szczególnie środki przyjmowane doustnie.

Jeżeli cykl sterydowy trwał krótko i był jednorazowym wyskokiem, wątroba prawdopodobnie będzie w stanie się całkiem zregenerować. U każdego jest to jednak indywidualne.

Pewne jest to, że im dłużej postanowimy stosować anaboliki, tym większe ryzyko na trwałe zmiany w strukturze tego narządu. Te zmiany to krwawe torbiele i nowotwory. Czy trzeba coś dodawać?

Wpływ sterydów na psychikę

Zaburzenia pracy układu hormonalnego odbijają się także na psychice. Wpływ anabolików na zachowanie może być różnorodny.

Przede wszystkim, sterydy podwyższają poziom agresji. Znanym zjawiskiem kojarzonym z przyjmowaniem dopingu jest tak zwana ,,furia sterydowa”. Testosteron – zarówno naturalnie produkowany jak i ten syntetyczny – odpowiada bowiem za wszelkie męskie cechy, w tym te psychiczne. Poza agresją środki dopingujące zwiększają też determinację i chęć rywalizacji.

Wahania nastroju, wieczna irytacja, stany depresyjna a nawet myśli samobójcze – oto co przynosi branie sterydów. Długotrwałe przyjmowanie anabolików może prowadzić do stałych zmian charakteru i popadnięcia w prawdziwą chorobę psychiczną

Skutki uboczne przyjmowania sterydów – wygląd

Jako że sterydy przyjmuje się głównie dla estetyki wyglądu, nie można nie poświęcić kilku zdań także tej kwestii.

Po pierwsze – w organizmie gromadzi się woda. Ciało ,,sterydowca” jest opuchnięte, a to co wygląda na mięśnie w rzeczywistości jest miękkimi balonami z wodą.

Wspomnieliśmy już o zmianie wyglądu narządów płciowych. Poza obkurczeniem jąder i ginekomastią zdarza się także przerost członka i pęcherzyków nasiennych.

Kolejne konsekwencje związane z burzą hormonalną to trądzik, łysienie (lub przeciwnie – nadmierne owłosienie), zwiększenie przyrostu tłuszczu. Jeżeli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie, sterydy zdecydowanie nie są dobrą drogą!

Sterydy – skutki uboczne cięższe niż treningi! Czy warto?

Podsumowując – branie sterydów nie opłaca się w żadnym przypadku. Nawet jeśli dzięki nim uda się uzyskać satysfakcjonującą estetycznie sylwetkę, zapłacimy za to zniszczeniami w organizmie.

Jeżeli zależy nam na przyroście mięśnie, na rynku jest wiele legalnych, skutecznych substancji, które w tym pomagają. Odżywki białkowe uzupełniające dietę, kreatyna na masę i siłę, naturalne boostery testosteronu na zwiększenie determinacji, przedtreningówki z kofeiną by mieć więcej energii i wiele innych – po to warto sięgać!

Zmobilizowanie się do wysiłku fizycznego i dbanie o dietę to jedyna słuszna droga do budowy pięknej sylwetki. W ogólnym rozrachunku, budując masę naturalnie namęczymy się mniej niż walcząc ze skutkami ubocznymi dopingu.

Legalne suplementy są skuteczne i bezpieczne – stosowanie sterydów anabolicznych nie ma sensu szczególnie gdy mamy do wyboru tak wiele porządnych preparatów! Dzięki odżywkom dla sportowców zbudujemy piękną muskulaturę, będziemy silni i zdrowi. Po co stosować niepewne i groźne środki? My też nie wiemy!

Chcesz nabrać masy, a nie możesz przytyć? Wyrzuć z głowy środki dopingujące – sprawdź uniwersalne wskazówki co do budowy mięśni! Przeczytaj tutaj: https://e-figura.pl/jak-przybrac-na-masie-buduj-miesnie-skutecznie/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close