Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Sok z buraka dla sportowców – jak wpływa na trening i zdrowie

Sok z buraka dla sportowców – jak wpływa na trening i zdrowie

Data aktualizacji 22.01.2022

Przeczytasz w 5 minut

Sok z buraka dla sportowców – jak wpływa na trening i zdrowie

Uwielbiamy zaawansowane technologicznie suplementy będące owocem prac genialnych naukowców. nie zapominajmy jednak o ofercie Matki Natury – jest bardzo bogata i dostępna na wyciągnięcie ręki! Sok z buraka przed treningiem – jak odmienia wizyty na siłowni? Co daje poza nią? Przeczytaj!

Burak – właściwości przydatne dla zdrowia

Zacznijmy od samego buraka. Nie trzeba go nikomu przedstawiać – kto nie jadł surówki z buraczków do typowego polskiego obiadu? Jego historia w światowej diecie sięga czasów przed naszą erą. Słynni lekarze – między innymi Hipokrates i Awicenna – uznawali go za warzywo pomocne w walce z anemią, wrzodami i opryszczką a nawet chorobami układu pokarmowego.

Burak zawiera ogrom witamin – w tym przeciwutleniaczy i witamin z grupy B, niezbędnych dla każdego intensywnie ćwiczącego. Nie brakuje w nim także minerałów – magnezu i potasu, cynku, cezu, rubidu, fosforu i żelaza. Dzięki wysokiej podaży flawonoidów i antocyjanów wykorzystuje się je także w walce z nowotworami.

Niestety, klasyczna surówka z gotowanych buraków nie ma do zaoferowania tak wiele jak byśmy sobie życzyli. Po ugotowaniu w burakach nie zostaje zbyt wiele drogocennych składników. Co innego w soku z wyciśniętych buraków – surowy sok zachowuje wszystkie właściwości. Jak jednak ma się do treningów siłowych?

Sok z buraka przed treningiem – o co chodzi?

Jeżeli interesujesz się suplementacja podkręcającą wydajność, sok z buraka przed treningiem pewnie już nieraz wpadł Ci w ucho. Jeśli nie wpadł jeszcze do szklanki, wyjaśniamy dlaczego powinien!

Ekstrakty z buraka znajdziemy nawet w profesjonalnych odżywkach przedtreningowych. Powodem jest wysoka zawartość nieorganicznych azotanów. Ulegają w ciele przekształceniu w azot azotynowy a ten ostatecznie staje się tlenkiem azotu.

Efektem picia soku jest więc zwiększenie poziomu tlenku azotu we krwi. Co to oznacza dla sportowca? Pompa mięśniowa, zwiększenie wydajności i odżywienia mięśni podczas ćwiczeń. Otóż tak – sok z buraka to naturalny booster tlenku azotu, działający podobnie jak alanina czy cytrulina. O tym że jest skuteczny świadczy nazywanie go niekiedy ,,naturalnym dopingiem”.

Efekt pompy treningowej także jest dobrze znany intensywnie ćwiczącym. To stan, gdy mięśnie puchną z powodu ogromnej ilości zgromadzonej w nich krwi. Do ,,spompowania się” trzeba naprawdę ostrego treningu oraz wydajnej pracy układu krwionośnego. Tlenek azotu rozszerza żyły, usprawniając przepływ życiodajnego płynu do tkanki mięśniowej.

Pompa jest bardzo satysfakcjonująca! Poza tym, zwiększenie dostaw krwi pełnej substancji odżywczych (w tym tlenu) pozwala cały czas utrzymać mięśnie w doskonałym odżywieniu. To nie bez znaczenia na dłuższą metę – im lepiej traktujemy muskuły, tym łatwiej i szybciej przyrastają.

Sok z buraka dla sportowców – ile go pić? Skutecznie zadziała 250-500 mililitrów. Efekty polubienia tego napoju zauważymy już po kilku dniach. Badania potwierdzają, że regularne picie soku z buraka pozwala zwiększyć osiągi podczas intensywnych ćwiczeń. Dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych przez tlenek azotu serce zużywa mniej tlenu, dzięki czemu wolniej się zmęczymy.

Sok z buraka przed treningiem powinno się wypić około 2 godziny przed ćwiczeniami. W razie problemów jelitowych można zdecydować się na zagęszczony sok bądź buraczaną przekąskę dla sportowców.

Sok z buraka przed treningiem i po – co daje poza siłownią?

Podkręcenie wydajności treningowej to tylko jedna z zalet. Dla wielu sportowców będzie najważniejsza, ale nie wolno zapominać, że do poprawy formy trzeba dbać o ogólny stan zdrowia! Burak będzie w tej kwestii doskonałym sprzymierzeńcem.

Intensywny wysiłek fizyczny to duże wyzwanie dla serca i żył. Badania wykazują, że sok z buraka dobroczynnie wpływa na pracę układu krwionośnego przeciwdziałając poważnym chorobom – na przykład miażdżycy – i redukując nadciśnienie. Zawarte w burakach antocyjany wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, co ma dużą rolę w profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej objawiającej się nieestetycznymi żylakami.

Moc antyoksydantów – w tym najsilniejszego, czyli witaminy C – zapobiega rozwojowi nowotworów i przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Nastawiając się na długą karierę treningową dieta bogata w przeciwutleniacze to mus – buraki to jej doskonały komponent.

Także zaparcia to dobra okazja do sięgnięcia po sok z buraków. Jest w nim sporo błonnika, więc sprawdzi się nie tylko w walce z problemami trawiennymi (o które łatwo będąc na masie), ale i na diecie redukcyjnej. To warzywo o średniej kaloryczności, oscylującej w okolicach 40 kalorii na 100 gramów.

Sok z buraka przed treningiem to skuteczny sposób na eliminację niedoborów. Wysoka zawartość żelaza, magnezu, potasu, cynku i witamin z grupy B to wszystko czego potrzebuje sportowiec. Po sok z buraka dla sportowców powinni sięgnąć szczególnie weganie i wegetarianie. Rezygnują oni bowiem z najlepszego źródła tych minerałów jakim jest mięso.

Przeciwwskazania – kto nie powinien pić buraczanego soku?

Sok z buraka przed treningiem może zaszkodzić osobom mającym niskie ciśnienie. Ten naturalny suplement jeszcze je obniża, a niedociśnienie nie jest w niczym lepsze niż osławione nadciśnienie! Poza tym zrezygnować z soku powinny osoby cierpiące na reumatyzm, kamicę nerkową i dnę moczanową, bo obecne w buraku szczawiany zaostrzają objawy.

Poza tymi kilkoma wyjątkami, sok z buraków nie wykazuje szkodliwego działania. Nawet codzienne picie nie zaszkodzi zdrowemu sportowcowi.

 

Sok z buraka przed treningiem to naturalny booster tlenku azotu. Efektem suplementacji jest pompa mięśniowa, zwiększona wydajność i odżywienie mięśni. Poza tym burak świetnie wspomaga układ krwionośny, zawiera masę witamin, minerałów, antocyjanów i flawonoidów – wszystkiego co potrzebne sportowcowi do pozostania w doskonałej kondycji na lata!

Interesujesz się tematem boosterów tlenku azotu? Sprawdź nasz artykuł o mniej swojskich suplementacj tego typu – są równie bezpieczne dla zdrowia i skuteczne na treningu! Przeczytaj tutaj: https://e-figura.pl/po-co-brac-aakg-trenujac-silowo/!

 

Bibliografia:

Dominguez R. i inni, Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high-intensity exercise efforts, ,,Journal of the International Society of Sports Nutrition”, 2018.

Praca zbiorowa, Charakterystyka wybranych surowców i produktów roślinnych w aspekcie ich utrwalania różnymi metodami, red. Górnicki K., Warszawa 2017.

Kostina L., Leczenie burakiem, Katowice 2017.

Artykuł ogólny o właściwościach buraka: https://www.medonet.pl/zdrowie,burak-w-diecie–skladniki-odzywcze-i-wlasciwosci-zdrowotne,artykul,1732963.html

Artykuł Macieja Sulikowskiego, na podstawie wyników badań naukowych: https://potreningu.pl/artykuly/suplementy-i-odzywki/co-brac-na-pompe-miesniowa-cz-ii-4985

Artykuł dietetyka Macieja Durbasa: https://www.muscle-zone.pl/blog/wlasciwosci-ergogeniczne-soku-z-buraka/

Portal Nauka w Polsce (MEN): https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C405992%2Cnic-tak-nie-pomaga-w-treningu-jak–sok-z-burakow.html

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close