e-figura.pl|Suplementacja|Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Data aktualizacji 29.04.2022

Przeczytasz w 7 minut

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Suplementy dla mężczyzn i suplementy dla kobiet – skąd bierze się podział? Jaka jest praktyczna różnica między środkami oznaczonymi jako przeznaczone dla danej płci? Dowiedz się i w razie potrzeby sięgaj po obie kategorie. Nie przejmuj się przodem opakowania – o wyborze decyduje to, co znajduje się z tyłu. Przeczytaj!

Suplementy dla kobiet i mężczyzn – na czym bazuje podział?

Podział suplementów na te dla kobiet i mężczyzn wynika ze stereotypów i statystyk

Kobiety z reguły są lżejsze. To przekłada się na mniejszą tolerancję wysokich stężeń składników. Z kolei ciężki mężczyzna potrzebuje wyższego stężenia, które odżywi jego masywną budowę od stóp do głów.

kobieta i mężczyzna na siłowni różnice fizjologiczne
Różnice fizjologiczne między płciami decydują o mocy przeznaczonej dla nich suplementów.

Trenujących mężczyzn interesuje przede wszystkim wzrost mięśni i siły. Panie chętniej sięgają zaś po suplementy dla kobiet, które zadbają też o ich urodę i samopoczucie psychiczne. Do pań bardziej trafia idea kompleksowego selfcare, co odbijają etykiety ze składem na różowych opakowaniach.

No właśnie – z reguły. Nie brakuje kobiet cięższych niż mężczyźni, ani mężczyzn, którzy chcą mieć piękną skórę oraz spokojną duszę. Dlatego, o wyborze suplementu decyduje skład, nie oznaczenie for men, for women.

W żadnych suplementach dostępnych na legalnym rynku nie znajdziesz hormonów sterydowych ani płciowych. Bez obaw – suplementacja środkami dla drugiej płci nie zaprowadzi Cię o endokrynologa. 

Kreatyna dla kobiet i mężczyzn – gdzie jest różnica?

Kreatyna dla kobiet i mężczyzn jest dokładnie ta sama. W preparatach kreatynowych oznaczonych jako ,,suplementy dla kobiet”, spodziewaj się co najwyżej dodatków – na przykład biotyny

Jeżeli jesteś kobietą, ale o podaż ,,urodowych” witamin dbasz innymi suplementami (lub po prostu Cię one nie interesują), wybierz zwykłą kreatynę. Ona nadaje się dla każdego i przyniesie Ci takie efekty, jak daje u mężczyzn – sprawniejszy wzrost mięśni oraz dodatkową energię.

Białko dla kobiety a białko dla mężczyzny

Białko w proszku także nie zna różnic płci. Jako kobieta, możesz pić izolaty, kazeinę, koncentraty – wszystko to, co mężczyźni. Białko dla kobiety po treningu, czy jako wsparcie diety odchudzającej, może mieć także wspomniane ,,urodowe dodatki”, ale poza tym nic wyjątkowego.

białko dla kobiety po treningu babeczki proteinowe
Białko dla kobiet? To panie najchętniej eksperymentują z fit-przepisami na bazie odżywek!

W kategorii dla kobiet możesz jednak znaleźć więcej wegańskich białek sojowych. Soja spożywana w bardzo dużej ilości, zaburza męską gospodarkę hormonalną (umiarkowane porcje nie stwarzają problemów). Dla kobiet natomiast, soja jest stuprocentowo bezpieczna. 

Jesteś weganinem, a testowane białka sojowe nie przypadły Ci do gustu pod względem smaku? Sprawdź kategorię ,,dla kobiet”.

Kobiety mogą też swobodnie sięgać po białko wołowe. WPH rzadko znajduje się w ich kategoriach produktowych, a panie też przecież miewają uczulenia na białka mleczne!

Spalacz tłuszczu i przedtreningówka dla kobiet 

Spalacze i przedtreningówki łączy to, że najczęściej mają w składzie duże ilości kofeiny

Wracamy do kwestii tolerancji wynikającej z masy ciała. Przedawkowanie kofeiny wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi – niepokojem, bólami głowy, kołataniem serca. Kobieta ważąca 60 kilogramów zareaguje na dawkę kofeiny silniej, niż mężczyzna z trzycyfrową liczbą na wadze. 

,,Męskie” spalacze i przedtreningówki będą zawierały dużą dawkę kofeiny. Te oznaczone jako ,,dla kobiet” mogą nawet w ogóle jej nie mieć. Zastępujące ją substancje aktywne to łagodnie pobudzające ziołowe ekstrakty. Łatwiej także o związki adaptogenne, poprawiające nastrój.

sportowe suplementy dla kobiet na siłownie kofeina
Kobiety kochają kawę – nie zdziw się, jeśli drobna koleżanka będzie mieć wyższą tolerancję na kofeinę, niż Ty.

Mężczyzna może mieć niższą tolerancję na kofeinę, niż kobieta – szczególnie miłośniczka kawy. Dlatego o wyborze kofeinowych środków decydują indywidualne reakcje na ten stymulant. 

Mężczyzno – sportowy spalacz tłuszczu zwalił Cię z nóg? Poszukaj reduktora tłuszczu z oznaczeniem ,,dla kobiet”, który nie będzie zawierał końskiej dawki stymulantu.

Kobieto – przedtreningówka for women nie zrobiła na Tobie wrażenia? Czytaj składy i sięgnij po taką w czarnym opakowaniu.

Suplementy dla kobiet i mężczyzn – kompleksy witaminowe

Kompleksy witaminowe to suplementy ,,na życie”, nie tyle na siłownię. Sportowcy często je biorą – i słusznie, bo wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na mikroelementy. Warto więc, by dobierali je świadomie, nie bazując tylko na oznaczeniu płci.

Jedna i druga płeć potrzebuje tych samych witamin. Suplementy dla kobiet i mężczyzn będą się jednak różniły stężeniem składników. Rekomendowane normy witamin dla panów – ponownie, cięższych i większych – są wyższe, niż dla pań. 

W ,,męskich” kompleksach witaminowych znajdziesz więcej witaminy E i cynku, odpowiedzialnych między innymi za jakość nasienia. Ponadto, spodziewaj się wyciągu z żeń-szenia albo imbiru – dodają energii.

Z kolei witaminowe suplementy dla kobiet cechuje wyższe stężenie żelaza i kwasu foliowego. Jest to podyktowane faktem, że kobiety potrzebują ich więcej podczas miesiączki. Witaminy dla kobiet to także więcej biotyny – ,,urodowej witaminy”, odpowiedzialnej za kondycję włosów, skóry i paznokci.

Zwróć uwagę na opisy obu typów produktów. Witaminy dla mężczyzn reklamują się jako dodające witalności i siły. Witaminy dla kobiet przedłużają młodość oraz wspierają urodę. Stężenie poszczególnych składników jest dopasowane w dużej mierze do tego, czego stereotypowo oczekują biorące je osoby. 

W praktyce, kompleksy witaminowe niekoniecznie ,,trafiają”. Dlatego, wybierając witaminy, dopasuj je do swojej diety, a nie do płci. To o wiele skuteczniejsze podejście.

Boostery testosteronu… dla kobiet?

Na koniec zostawiliśmy najbardziej męską kategorie suplementów – boostery testosteronu. Buzdyganek naziemny, różne odmiany żeń-szenia, kozieradka – to wszystko ma dodawać witalności mężczyznom, dzięki zwiększeniu syntezy testosteronu.

Boostery testosteronu nie są gotowymi hormonami. Bazując na całkowicie naturalnych substancjach, podwyższają naturalną produkcję testosteronu w przypadku niedoboru. Najbardziej ceni się je za to, że pomagają mężczyznom po 30-tym roku życia wygrać z zaburzeniami erekcji.

boostery testosteronu dla kobiet czy można
Boostery testosteronów pomagają dojrzałym mężczyznom z niedoborem testosteronu. Zdrowe kobiety ich nie potrzebują.

Tak naprawdę, kobiety mogą brać boostery testosteronu.  U nich także występuje ten hormon, chociaz w nieporównywalnie mniejszej ilości. Jego podwyższenie może zaowocować wzrostem libido i umiarkowanym ,,zaostrzeniem” charakteru. Na pewno zaś nie zaowocuje sylwetką kulturystyki. Boostery nie pozwolą bowiem przebić zdrowej dla organizmu normy testosteronu.

Trzeba mieć na uwadze to, że boostery testosteronu dla kobiet nie dają spektakularnych efektów. Nie zaszkodzą, ale i nieszczególnie pomogą. Z tego powodu kobiety bardzo rzadko decydują się na sięgnięcie po nie. 

Boostery testosteronu pozostaną ,,męskimi suplementami”, nie dlatego, że szkodzą kobietom, ale dlatego, że nie są im potrzebne. Jak zawsze, są wyjątki – istnieją kobiety z niedoborem testosteronu. Zaburzeniami hormonalnymi u kobiet, wymagającymi interwencji, ma się jednak zajmować wyłącznie lekarz – to nie zadanie dla naturalnych suplementów.


Suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią? Stężeniami i wynikającą z nich mocą. W suplementach dla kobiet znajdziesz dodatki mające zadbać o urodę. Z kolei w preparatach dla mężczyzn, będzie więcej składników dodających energii. Wybierając suplementy dla sportowców oraz suplementy diety kieruj się składem, twoimi indywidualnymi potrzebami oraz reakcjami organizmu, a nie oznaczeniem płci. 

Oznaczenie płci bazuje bowiem na ogólnych tendencjach i statystykach – a jak wiadomo, kot i jego właściciel mają statystycznie po trzy nogi!

Chcesz mądrze wydawać pieniądze na suplementy? Na to zwracaj uwagę kupując je w Sieci – przeczytaj: https://e-figura.pl/jak-kupowac-w-internecie-fit-produkty-5-kwestii/

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019.

Schwartz JB. Vitamin intake, recommended intake, and gender differences. J Gend Specif Med. 2001;4(1):11-5.

Aguilar-Navarro M, Baltazar-Martins G, Brito de Souza D, Muñoz-Guerra J, Del Mar Plata M, Del Coso J. Gender Differences in Prevalence and Patterns of Dietary Supplement Use in Elite Athletes. Res Q Exerc Sport. 2021 Dec;92(4):659-668.

Wirnitzer K, Motevalli M, Tanous DR, Gregori M, Wirnitzer G, Leitzmann C, Rosemann T, Knechtle B. Sex Differences in Supplement Intake in Recreational Endurance Runners-Results from the NURMI Study (Step 2). Nutrients. 2021 Aug 13;13(8):2776. 

Davis S. Testosterone deficiency in women. J Reprod Med. 2001 Mar;46(3 Suppl):291-6. PMID: 11304877.

Hamilton-Reeves JM, Vazquez G, Duval SJ, Phipps WR, Kurzer MS, Messina MJ. Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men: results of a meta-analysis. Fertil Steril. 2010 Aug;94(3):997-1007. 

Bergia RE 3rd, Hudson JL, Campbell WW. Effect of whey protein supplementation on body composition changes in women: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2018 Jul 1;76(7):539-551.

Materiały Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close