Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data aktualizacji 02.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie steków. One nie są aż tak wymagające finansowo! Włącz do diety najtańsze źródła białka, a sylwetka urośnie jak trzeba – nie urośnie za to debet na karcie bankowej. Jakie tanie źródło białka uratuje Cię, gdy wszystko drożeje? Jest tego sporo – poznaj najlepsze!

Tanie źródło białka – które mięso?

Najtańszym mięsem na budowę masy jest to z kurczaka. Pierś z kurczaka to skarbnica pełnowartościowego białka. Warto sięgać również po udka. Mają nieco mniej protein od piersi, ale za to znajdziesz w nich sycący tłuszcz. Cena za udka w większości sklepów również jest niższa, niż za piersi.

To ile białka ma kurczak zależy głównie od wybranej części, ale również od kondycji ptaka. Nie ma dwóch takich samych kurczaków – jeden będzie procentowo bardziej otłuszczony, drugi mniej. Różnice między poszczególnymi kurczakami są jednak na tyle niewielkie, że nie zaburzą Ci makro.

Wołowina, cielęcina? Też doskonała do budowy mięśni. Niestety, z pewnością nie jest to tanie źródło białka… Muskulaturze będzie wszystko jedno, czy zjesz soczystego steka za 50 złotych, czy stertę kurczaka za 25 złotych.

Najtańsze źródła białka – wątróbka drobiowa

Podroby – szczególnie wątróbki z kurczaka – to najbardziej niedoceniony rodzaj mięsa. To tak tanie źródło białka, że wpisze się nawet w studencki budżet. Kilogram wątróbki z kurczaka kosztuje maksymalnie 10 złotych (zwykle 5-8 złotych). 100 gramów wątróbki zawiera około 20 gramów protein.

Wątróbka to nie tylko białko. Znajdziesz w niej także najwięcej żelaza i witaminy B12. Nie grozi Ci ani niedobór białka, ani niedobory witamin bądź minerałów. Warto się przekonać – wątróbkę naprawdę da się zrobić smacznie!

najtańsze źródła białka - kanapki z pasztetem z wątróbki
Jeśli wątróbka nie przechodzi Ci przez gardło, może zmielisz ją na pasztet?

Tanie źródło białka – twaróg chudy

Twaróg to król wysokoproteinowego nabiału. Ten chudy jest praktycznie samym białkiem – dostarcza 18-19 gramów pełnowartościowego białka na 100 gramów. Tak więc, przeciętna kostka chudego twarogu o wadze 250 gramów, uzupełni Twoje makro o 45 gramów protein. W zasadzie, mógłbyś całą dietę zbilansować wokół twarogu – białka Ci nie zabraknie, a kostka kosztuje 4-6 złotych.

Na bazie twarogu możesz zrobić najtańsze na świecie proteinowe batoniki – wystarczy zmieszać ser z żelatyną i słodzidłem. Żeby maksymalnie zaoszczędzić, wybieraj marki własne. Twaróg to twaróg, niezależnie od tego, jakie jest na nim logo. Wypatruj promocji i zrób zapas w zamrażarce.

Najtańsze źrodła białka z półki z nabiałem – nie tylko twaróg

Nie samym twarogiem żyje kulturysta (a przynajmniej większośc kulturystów…). Równie warte uwagi pod względem ceny i zawartości protein są:

  • jogurty białkowe marek własnych 
  • skyr i kvarg – często są na nie promocje. Najkorzystniej wychodzą warianty naturalne.
  • serek wiejski  – na rynku są serki wiejskie wysokobiałkowe, ale po przeliczeniu stosunku ceny do ilości białka, korzystniej wychodzą zwykłe
  • mleko UHT 0% tłuszczu – tak, najzwyklejsze mleko! To 0% ma 33 gramy białka na litr, a kosztuje między 4 a 6 złotych za karton. 

najtańsze źródła białka twaróg jogurt i mleko
Twaróg, jogurt i mleko – możesz na nich oprzeć całą dietę na masę, a będzie tanio i dobrze.

Niestety, uwielbiane przez świat fitness proteinowe puddingi czekoladowe od Valio oraz Ehrmann, potrafią przetrzebić portfel… Ale w czasie kryzysu można poeksperymentować z naturalnym kakao i aromatami spożywczymi. Też da się zrobić cuda, za znacznie mniejsze kwoty!

Tanie źródło białka – jajko

Mimo że jajka również podrożały, wciąż należą do najtańszych źródeł białka. Warunek – absolutnie nie wyrzucaj żółtek! W żółtkach również znajduje się białko, a przy okazji witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Nie marnuj tej cennej części – żółtko przyda Ci się zwłaszcza po treningu. Badania pokazały, że jedzenie żółtek pobudza syntezę białek mięśniowych lepiej, niż gdy jesz identyczną ilość protein z samych białek.

Ile białka jest w jajku? Możesz policzyć każde całe jajo jako 6,5 grama. 

Najtańsze źródła białka – płatki owsiane

Kilogram płatków owsianych to wydatek rzędu 6-7 złotych. 100 gramów suchych dostarczy Ci około 13 gramów protein. Przeliczając cenę na ilość białka, płatki owsiane zaliczają się jako bardzo tanie źródło białka.

Być może wiesz, że białko roślinne nie jest tak wartościowe dla mięśni, jak to odzwierzęce. Zawiera za mało lizyny względem potrzeb człowieka. Nie musisz się tym jednak przejmować – organizm uzupełni lizynę z posiłku na bazie mięsa, nabiału lub białka z roślin strączkowych…

Tanie źródła białka – soczewica

…na przykład białka z soczewicy.

Sucha soczewica zawiera około 25 gramów białka na 100 gramów. Cena za kilogram plasuje się w okolicy 10-14 złotych. Wiele zależy od producenta – soczewica ekologiczna będzie oczywiście droższa. Nasiona puchną w czasie gotowania, więc paczka soczewicy wystarczy Ci na długo.

zielona soczewica z jajkiem
Soczewica + jajko – tanie i białkowe.

Podobnie jak białko z owsianki, białko soczewicowe jest niepełnowartościowe. Brakuje w nim jednego z aminokwasów – metioniny. Metionina jest jednak w produktach zbożowych, więc jeśli na przykład na śniadanie zjesz owsiankę, a na obiad soczewicę, bilans będzie wyrównany. Najważniejsze jest właśnie to, by bilans aminokwasów zgadzał się po całym dniu – nie musi w każdym posiłku.

Najtańsze źródła białka – ciecierzyca

Ciecierzyca to kolejna roślina strączkowa, dostarczająca dużej ilości białka roślinnego – około 19 gramów na 100 gram suchego produktu. Sporo protein za niewielkie pieniądze! Cena jest bardzo podobna do soczewicy – 10-14 złotych za kilogram. Ciecierzyca również puchnie przy gotowaniu. 

Kwestia metioniny – jak wyżej. W ciecierzycy nie ma jej wiele, ale nadrobisz ten aminokwas białkiem zwierzęcym lub zbożowym.

miska ciecierzycy z ryżem i czosnkiem
Ciecierzyca + ryż jako źródło metioniny.

Tanie źródła białka – słonecznik

Ziarna słonecznika – kolejne niedocenione tanie źródło białka. 100 gramów nasion zawiera ponad 20 gramów białka. Przy okazji, są szalenie zdrowe – pełno w nich witamin, minerałów i zdrowego tłuszczu. Cena? Najtańsze nasiona zaczynają się od 10 złotych za kilogram. Ekologiczne mogą być nawet dwukrotnie droższe.

Nasiona słonecznika są bardzo kaloryczne (nawet 600 kcal na 100 gramów), ale to bez wątpienia dobre kalorie. Jak każdy produkt spożywczy, wystarczy zważyć porcję, wliczyć w makro i nie podjadać prosto z paczki.  

Najtańsze źródło białka – masło orzechowe?

Masło orzechowe można potraktować jako tanie źródło białka, ale trzeba kupować uważnie. Im wyższa procentowa zawartość orzechów, tym lepiej. Nic Ci po paście orzechowej, która składa się głównie z cukru…

Masła mające w składzie 100% orzechów, dostarczają 25-28 gramów protein na 100 gram (różnica zależy od gatunku orzechów).

dodawanie masła orzechowego do owsianki na mleku
Owsianka na mleku 0% + słonecznik + masło orzechowe = tani i wysokobiałkowy posiłek.

Jeśli liczyć na kilogramy – kilo masła orzechowego wysokiej jakości wykosztuje Cię między 20 a 35 złotych. Wygląda nieco drożej w porównaniu z poprzednikami, ale przecież nie zjesz kilograma w dwa dni! 

Chyba że lubisz je tak samo, jak my… 

Tanie źródła białka – odżywki?

Odżywki białkowe w ostatnich miesiącach mocno podrożały, ale wciąż da się znaleźć na rynku względnie ekonomiczne propozycje. Skup się na koncentracie serwatki, odżywkach ryżowych i grochowych (ryżowe grochowe najlepiej mieszać). Poluj na promocje i kody rabatowe a gdy nadarzy się okazja, zrób zapas. Na poziomie amatorskim, spokojnie możesz zrezygnować z droższego izolatu.

Białko wołowe, czy serwatkowe? Są równie skuteczne. Wybierz to, które będzie tańsze i bardziej Ci posmakuje. 


Tanich źródeł białka jest całkiem sporo! Wybieraj marki własne, rób zapasy na promocjach, a zanim kupisz, sprawdź skład. Sięgnij po białka roślinne – w zbilansowanej diecie będą równie skuteczne, co zwierzęce. Nie marnuj żółtek i dokładnie obejrzyj nabiał dostępny w Twoim supermarkecie – zdziwisz się, jakie proteinowe, tanie źródła białka kryją się w lodówkach. 

Mogą Ci się spodobać

Zalety i wady kuracji oczyszczających

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 4 minut

Od lat moda na zdrowe odżywianie przewija się przez nasze […]

Co zrobić z białek? 15 propozycji

Data aktualizacji 08.02.2024

Przeczytasz w 13 minut

Po ostatnim gotowaniu zostało Ci kilka białek jaj? Schowaj je […]

Aplikacje do liczenia kalorii – 6 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 01.02.2024

Przeczytasz w 18 minut

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Dieta paleo od A do Z. Czy takie jedzenie ma sens?

Data aktualizacji 28.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Dieta paleo należy do najpopularniejszych styli odżywiania w ostatnich latach. […]

Co jeść na śniadanie, by było zdrowe, smaczne i sycące? Poradnik

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 9 minut

Co jeść na śniadanie, by dobrze zacząć dzień i dodać […]

Czy gluten jest szkodliwy? Przeczytaj zanim wykluczysz go z diety!

Data aktualizacji 19.10.2023

Przeczytasz w 8 minut

Czy gluten jest szkodliwy – to pytanie od kilku lat […]

Zdrowe przekąski na wieczór filmowy – 11 banalnie prostych propozycji

Data aktualizacji 25.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Zdrowe przekąski na wieczór, by przy ulubionych filmach zajadać się […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Co zrobić z awokado? 10 zdrowych smakowitych pomysłów

Data aktualizacji 15.09.2023

Przeczytasz w 8 minut

Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego […]

Jedzenie późnym wieczorem – czy wolno, czy tuczy? Badania i praktyka

Data aktualizacji 14.09.2023

Przeczytasz w 10 minut

Jedzenie późnym wieczorem jeszcze kilka lat temu było kategorycznie zakazane. […]

Czy ziemniaki tuczą? A może wręcz przeciwnie? Cała prawda!

Data aktualizacji 07.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Czy ziemniaki tuczą – to pytanie zadaje sobie każdy miłośnik […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data aktualizacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Dieta dla mężczyzn – zasady. Obalamy mity!

Data aktualizacji 23.08.2023

Przeczytasz w 10 minut

Dieta dla mężczyzn ma wpływ nie tylko na sylwetkę. To, […]

Co pić żeby schudnąć? Nie tylko wodę! Lista odchudzających napojów

Data aktualizacji 10.08.2023

Przeczytasz w 12 minut

Co pić, żeby schudnąć, czuć się świetnie i zdrowo? Mimo […]

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data aktualizacji 08.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek […]

Co jeść żeby przytyć? Produkty, potrawy i przykładowe jadłospisy

Data aktualizacji 25.07.2023

Przeczytasz w 13 minut

Co jeść, żeby przytyć skutecznie i zdrowo – to pytanie […]

Jak schudnąć bez diet i liczenia kalorii? Zmień te 13 rzeczy!

Data aktualizacji 21.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak schudnąć bez diet, zamieszania z liczeniem kalorii, drastycznych restrykcji […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Co jeść w upał? Wyjaśnienie i 10 pomysłów na obiad na upalne dni

Data aktualizacji 29.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Co jeść w upał, czy czuć się lekko mimo wysokiej […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data aktualizacji 22.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data aktualizacji 13.01.2023

Przeczytasz w 10 minut

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data aktualizacji 04.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data aktualizacji 04.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data aktualizacji 29.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data aktualizacji 23.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data aktualizacji 23.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close