Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, to zmartwienie estetyczne znane większości osób. Da się go zlikwidować, albo przynajmniej zmniejszyć, przy odrobinie silnej woli i konsekwencji. Jak zrobić to skutecznie, z głową? Przeczytaj i… nie przejmuj się za bardzo!
Co odpowiada za fałdki pod pachami?
Główną przyczyną wałeczków pod pachami jest nadmiar tkanki tłuszczowej w tym obszarze ciała. To właśnie on wyskakuje znad miseczki stanika i wyciętych bluzek. Najczęściej zauważają go kobiety, gdyż spory udział w wyglądzie tej partii ma ogólny układ biustu.
Tłuszcz pod pachami nie musi wiązać się z nadwagą. Tworzenie się fałdek w okolicach ramion jest naturalne dla wielu osób – takie mają genetyczne tendencje. Każdy przecież posiada tkankę tłuszczową, mniej lub więcej, nawet najszczuplejsze osoby. I tak to już jest, że jednym idzie w biodra, drugim w brzuch, a trzecim w okolice ramion. Wiele osób z masą ciała w normie ma fałdki pod pachami. Nie jest to coś, czego należy się wstydzić.
Te fałdki to u masy ludzi już taka uroda. Genetyka blokuje możliwość całkowitego usunięcia go i najzdrowiej jest ten fakt zaakceptować. Najzwyczajniej w świecie nikt nie jest idealny, a własne defekty zwykle widzimy tylko my sami. W pracy nad sylwetką zawsze należy zachować zdrowe podejście. Sięgaj więc wyłącznie po nieinwazyjne metody walki z kompleksami.
Odchudzanie a tłuszcz pod pachami
Problem wałeczków w obrębie pachwin często wiąże się z ogólnie nadmierną masą ciała (BMI powyżej 25). Jeżeli masz nadwagę, redukcja nadprogramowych kilogramów przełoży się na ogólną poprawę Twojego zdrowia. Estetyczne zmiany będą miłym dodatkiem.
Przejście na dietę poskutkuje stopniowym spadkiem poziomu tłuszczu we wszystkich partiach ciała, a więc i zmniejszeniem tych niechcianych fałdek. Niestety, człowiek nie jest w stanie kontrolować, z jakich miejsc traci tkankę tłuszczową. Fałdki pod pachami mogą zniknąć po miesiącu odchudzania, a mogą po trzech miesiącach czy pół roku. Ba – jest opcja, że tylko się zmniejszą, a nie znikną do zera, bo jak już wspomnieliśmy taka Twoja uroda.
Jedynym stuprocentowo działającym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej z którejkolwiek partii jest wejście w deficyt kaloryczny. Nie musisz od razu liczyć kalorii. Dobrym początkiem walki z niechcianym tłuszczykiem jest zmiana nawyków dietetycznych. Często wystarczy wprowadzić drobne zmiany, by waga zaczęła spadać.
Co zmienić, by pozbyć się fałdek pod pachami?
Małe zmiany, wielki efekt! By zwiększyć szansę na pozbycie się niechcianych fałdek:
- – wymień klasyczny cukier na zdrowy słodzik – erytrol
- – pozbądź się słodzonych napojów gazowanych, zamiast nich wybieraj wersje zero
- – jedz na mniejszych talerzach – wizualnie porcja wyda się większa, a wtedy mózg poczuje się bardziej najedzony
- – jedz regularnie, co około 3-4 godziny – utrzymasz stały poziom energii i unikniesz dużego głodu skłaniającego do podjadania
- – jedz uważnie, koncentrując się na posiłku – nie przed telewizorem czy komputerem
- – planuj posiłki z wyprzedzeniem, by nie łapać za byle co w momencie głodu
- – jedz różnorodne dania na wytrawnie i na słodko – dieta będzie Ci dostarczała satysfakcjonujących wrażeń, co oddali myśli o niezdrowych smakołykach
- – wprowadź więcej aktywności fizycznej, którą lubisz – na początek wystarczą nawet spacery
- – postaw na aktywne spędzanie czasu – spacer po mieście, lekcja tańca, wypad na ściankę wspinaczkową, wycieczka rowerowa z rodziną itd.
Kiedy skoncentrujesz się na tych kwestiach, bardzo możliwe, że tłuszcz pod pachami oraz niechciane fałdki z innych miejsc będą zmniejszały się bez liczenia kalorii. Te drobne modyfikacje stylu życia potrafią zdziałać cuda!
Co jeść, by poprawić sylwetkę?
Odpowiedni dobór produktów spożywczych to klucz do sukcesu! Co włożyć do zakupowego koszyka?
- – Zwiększ spożycie warzyw – są one niskokaloryczne, ale bogate w błonnik, co wzmaga sytość. Dietetycy zalecają jedzenie minimum 500 gramów warzyw dziennie.
- – Postaw na źródła białka o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak drób, owoce morza, chude ryby, tofu. Białko zwiększa sytość posiłków, więc powinno znaleźć się w każdym daniu.
- – Zamiast smażyć, wybieraj jedzenie gotowane i pieczone bez tłuszczu.
- – Sięgnij po pełnoziarniste pieczywo i makarony. Są bardziej sycące od pszennych. Z pełnoziarnistych produktów warto zdecydować się także na kaszę gryczaną oraz jęczmienną.
- – Płatki owsiane oraz otręby są skarbnicą dobrych węglowodanów. Dodają energii przez wiele godzin, co czyni je doskonałą opcją śniadaniową.
- – Warzywa strączkowe to Twój sprzymierzeniec! Zawierają bardzo dużo błonnika pokarmowego i białka, więc najesz się nimi na długo.
- – Zamiast klasycznych batoników, spróbuj batonów proteinowych oraz słodyczy bez dodatku cukru. Powodują mniejszy wzrost poziomu cukru we krwi, co przekłada się na dłuższą sytość.
Cierpliwości. Zrzucanie wagi to zadanie na długie tygodnie, miesiące, a nawet lata. Niech nie przychodzą Ci do głowy głodówki obiecujące błyskawiczną utratę wagi – to zawsze droga donikąd.
Dobra dieta to taka, którą z przyjemnością będziesz trzymać. Poprawi Twoje ogólne samopoczucie, a nie będzie wymagała ciągłej walki z własną psychiką i ciałem.
Ćwiczenia na tłuszcz pod pachami – jakie mogą być pomocne?
Na to, jak układa się tkanka tłuszczowa spory wpływ mają mięśnie. Wzmocnienie muskułów w obrębie ramion i klatki piersiowej może wizualnie rozciągnąć fałdki pod pachami oraz ujędrnić korpus. Opłaca się także wzmocnić plecy, bo to poprawi postawę. Kiedy zachowujesz wyprostowaną posturę, cały korpus wydaje się szczuplejszy.
Ćwiczenia nie spalają tłuszczu, ale są w stanie nieco zmniejszyć jego widoczność. Żadne treningi nie powodują miejscowej utraty tkanki tłuszczowej… choć efekty sumiennego ćwiczenia mogą dać taki wizualny efekt!
Warto robić takie ćwiczenia na tłuszcz pod pachami jak:
- – krążenia ramion w różnych konfiguracjach
- – różne warianty pompek
- – odwrócone pompki z masą własnego ciała
- – różne warianty deski
- – podciąganie na drążku
- – ćwiczenia z hantlami służące wzmocnieniu ramion i klatki piersiowej
- – rozciąganie ramion, klatki piersiowej i pleców
Wykonywanie ćwiczeń w tym stylu przynajmniej 3 razy w tygodniu przełoży się na poprawę postawy i zwiększenie siły górnej części korpusu. Przydadzą Ci się do nich hantelki (opcjonalnie – możesz ćwiczyć z butelkami napełnionymi wodą) oraz gumy oporowe.
Zapisywanie się na siłownię nie jest konieczne. Niemniej, szerokie zaopatrzenie klubu fitness przyda się, by kompleksowo popracować nad ciałem. To dobra opcja – warto z niej skorzystać jeśli tylko masz czas i fundusze.
Zabiegi medycyny estetycznej na tłuszcz pod pachami
Gdy masa ciała jest w normie, a ćwiczenia nie dają zadowalających rezultatów, możesz rozważyć konsultację z dobrym lekarzem medycyny estetycznej. Istnieją sposoby na miejscowe pozbywanie się tkanki tłuszczowej, m.in. różne warianty lipolizy. Specjalista dobierze zabieg indywidualnie do Twoich potrzeb.
Zabiegi pomagają zredukować niewielką ilość tłuszczu. Są dobrym sposobem na korektę dokuczających niedoskonałości, ale trzeba pamiętać, że nie działają rewolucyjnie. Taka droga na skróty nie zastąpi redukcji nadmiernej masy ciała oraz dbania o siłę mięśni i poprawną postawę. Decyzję o skorzystaniu z możliwości zabiegów pozostawiamy Tobie i Twojemu stosunkowi do medycznych ingerencji.
Co jeszcze można zrobić?
Jak zaznaczaliśmy, u wielu osób fałdki pod pachami pojawiają się mimo prawidłowej wagi. Jeżeli tak jest u Ciebie, rozwiązaniem jest dobieranie takich ubrań, w których poczujesz się pewnie. Chcąc zmniejszyć widoczność fałdek przy pachwinach stawiaj na:
- – bluzki i koszulki w odpowiednim rozmiarze – nie za ciasne
- – topy na szerokich ramiączkach – cienkie, wpijające się w skórę pod pachami podkreślają fałdki
- – sukienki z ramiączkami, rękawami, narzutkami na ramiona – w nich sylwetka prezentuje się szczuplej, niż w odsłoniętych sukienkach bez ramiączek
- – odpowiedni stanik okalający pierś w całości – w celu doboru biustonosza zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnej brafitterki
W ubraniu niedopasowanym do sylwetki każda osoba będzie się prezentowała mniej korzystnie. Może, zamiast szukać sposobu na likwidację normalnej cechy ciała, warto popracować właśnie nad zawartością szafy?
Tłuszcz pod pachami to kompleks, z którym czasami najłatwiej… oswoić się. Pojawia się nawet u szczupłych osób, które po prostu mają taką genetyczną tendencję. Poduszeczki z tłuszczu przy pachwinach ma większość z nas – jedni mniejsze, drudzy większe!
Jeżeli masz nadwagę, warto popracować nad nawykami i dietą dla ogólnego zdrowia. Fałdki pod pachami zmniejszą się z czasem – chociaż tylko Twoje ciało wie, kiedy dokładnie to nastąpi. Działaj cierpliwie, skoncentruj się na swoim samopoczuciu, a wszystko przyjdzie!