Większość z nas po sesji na siłowni czuje się jakby urosły im skrzydła. Niektóre osoby wręcz przeciwnie – senność po treningu siłowym sprawia, że po powrocie z siłowni chcą tylko położyć się do łóżka! Co może powodować drastyczny spadek energii po wysiłku? Przeczytaj – szczególnie, jeśli zdarza Ci się ten problem!
Senność po treningu siłowym a jedzenie
Jedzenie to nasze paliwo do wysiłku fizycznego! Jeśli podczas ćwiczeń pozbyłeś się zapasów glikogenu i spaliłeś dostępne cukry, senność po treningu siłowym naturalnie się pojawi. Organizm po prostu nie będzie miał energii do dalszego funkcjonowania na najwyższych obrotach. Zacznie domagać się odpoczynku.
Jak doładować zmęczone ciało? Oczywiście posiłkiem potreningowym. Obok białka powinien zawierać trochę cukrów prostych, które błyskawicznie postawią nas na nogi. Po najedzeniu się poziom energii powinien wrócić do normy.
Sposobem na zapobieganie potreningowej senności jest oczywiście także pełnowartościowy posiłek przed siłownią. Zapewni energię nie tylko podczas ćwiczeń. Wystarczy jej też na porę potreningową.
Jeśli senność po treningu siłowym to Twój stały problem, spróbuj zwiększyć ilość węglowodanów w daniach spożywanych przed sesją ćwiczeń. Miej też na uwadze, że nie każdy trening jest tak samo intensywny. Czasem obliczenia zawiodą, bo po prostu spalisz więcej niż ,,zatankowałeś”.
Dołożyłeś serię martwego ciągu, wziąłeś na klatę więcej niż zwykle, skorzystałeś z małego oblężenia siłowni i przetestowałeś nowe maszyny? Intensywniejszy trening musiał zużyć więcej kalorii niż standardowy. Zamiast iść spać, najedz się!
Senność na redukcji – normalne do pewnego stopnia
Dziwi Cię senność po wysiłku fizycznym, bo zjadłeś ,,podręcznikowy” posiłek przedtreningowy, a trening na redukcji był tak intensywny jak zawsze? Na redukcji z założenia jesz niewystarczająco do kolosalnego wysiłku. Jeśli Twoje odchudzanie trwa już jakiś czas, nie bedziesz tryskał energia tak jak przed nim – deficyt kaloryczny to przecież deficyt energetyczny.
Jeśli jednak senność po treningu jest nie do wytrzymania, podczas ćwiczeń masz mało siły, kręci Ci się w głowie, jesteś zniechęcony i rozdrażniony… Nie, tak być nie powinno.
Jak wygląda Twoja dieta redukcyjna? Czy nie obciąłeś zbyt wielu węglowodanów, ani nie wpędziłeś się w niedobory? Co z kalorycznością – dieta nie podchodzi aby pod miano głodówki?
Rozlicz się ze swoim organizmem i nie oczekuj od niego zadowolenia z ostrej redukcji. Zwiększ kaloryczność, zmodyfikuj proporcje, nie bój się cukru. Nie próbuj też ćwiczyć aż tak intensywnie jak na masie – na dłuższa metę niewiele z tego wyjdzie.
Odwodnienie a senność po wysiłku fizycznym
Senność po treningu siłowym może brać się także z utraty płynów. Już kilkuprocentowe odwodnienie powoduje drastyczny spadek koncentracji, wydolności i poziomu energii. Po treningu, albo (co gorsza) między seriami ćwiczeń poczułeś się senny? Napij się! Nie kawy, ale napoju bogatego w elektrolity – wody mineralnej bądź izotonika.
Ryzyko odwodnienia zwiększa wysoka temperatura w miejscu ćwiczeń. Im ostrzej się pocisz, tym więcej wody soli mineralnych wydalasz. W razie potrzeby nie wahaj się (po konsultacji z kolegami z sali) poprosić obsługi o podkręcenie klimatyzacji. Na pewno nie tylko Tobie przyda się orzeźwiający podmuch!
Przedtreningówki a senność po treningu siłowym
Nie dosypiasz, a braki energii uzupełniasz suplementami przedtreningowymi z kofeiną, guaraną i innymi pobudzaczami? Nic dziwnego, że po ćwiczeniach zasypiasz.
Przedtreningówki działają krótko. Po nich naturalnie zaliczamy kolosalny spadek energii. Organizm dobrze pamięta o tym, że spałeś tylko 4 godziny – na dłuższą metę nie przekupisz go kawą. Senność po wysiłku fizycznym może być spowodowana po prostu zamaskowanym na chwilę niewyspaniem.
Nie ma rady – przed następnym treningiem po prostu się wyśpij. Zjedz solidny posiłek, a nie ,,ładuj baterii” kofeiną.
Oczywiście, przedtreningówki to nic złego! Trzeba jednak zachować rozsądek podczas ich brania. Nic nie zastąpi zwykłego snu, a skumulowane zmęczenie oddalane stymulantami prędzej czy później zwali Cię z nóg. Jeśli nie na treningu, to tuż po nim!
Kiedy iść do lekarza?
Tak – senność po treningu siłowym może też świadczyć o problemach zdrowotnych. Niedobory i choroby manifestują się zwiekszonym zmęczeniem. Szczególnie mocno może ono uderzać właśnie po wysiłku. Jako sportowcowi grożą Ci szczególnie niedobory żelaza, ale nagłe spadki energii mogą świadczyć też o zaburzeniach metabolicznych.
Dawno nie robiłeś badań, jesz i pijesz jak trzeba, wysypiasz się ani nie stosujesz stymulantów? Jeśli problem zasypiania przed wyjściem z klubu fitness powtarza się, koniecznie skontroluj stan zdrowia!
Miewasz problemy z energią podczas treningu lub tuż po intensywnych ćwiczeniach zaliczasz ,,zjazd”? Zastanów się nad odzywką carbo – węglowodanowymi bombami na długie, ostre treningi. Przeczytaj – może to coś dla Ciebie? https://e-figura.pl/odzywka-carbo-co-daje-i-jak-jej-uzywac/
Bibliografia:
Spattini M, Żywienie i suplementacja w sporcie, polska red. Hryniewicka E., Wrocław 2021.
Praca zbiorowa, Żywienie i suplementacja w sporcie, rekreacji i stanach chorobowych, AWF Katowice, 2014.
Belza B., The Impact of Fatigue on Exercise Performance, Arthritis Care and Research, 1994.
Dalleck L. C., The science of post-exercise recovery, materiał American Council of Exercise.